Alibaba се оглежда за IPO в Хонконг

Китайската интернет компания Alibaba Group очевидно продължава да работи върху своето IPO. В момента компанията обсъжда с борсата в Хонконг структура на собствеността, която би позволила първично публично предлагане и при която основателят Джак Ма и неговият управленски екип ще запазят контрола над компанията, казват източници, запознати с проекта.

Едно евентуално IPO би вкарало в касите на компанията, която доминира на китайския пазар за електронна търговия, милиарди долари. Компанията може да се осмели да излезе на борсата

още през тази година, но все пак трябва да реши и на коя борса – в или Ню Йорк или Хонконг.

При едно първично предлагане Alibaba би могла да бъде оценена на 70 млрд. долара, ако се вярва на изчисленията на анализаторите. С това то може да стане едно от най-големите интернет IPO-та в света и желана „плячка“ за банкери и борси.

Борсата в Хонконг, където е листната и платформата за онлайн търговия на Alibaba – Alibaba.com, винаги е била вариант, каза информаторът. Но там, за разлика от САЩ, не може да има различни класове акции. Листването на няколко класа акции позволява на учредителите и основните акционери при евентуално IPO да запазят контрола върху дружеството. На New York Stock Exchange и Nasdaq Stock Market такива структури са разрешение.

Alibaba и Хонконгската фондова борса търсят „творчески“ алтернативи за двоична структура, казва още информаторът, без да дава по-конкретна информация.

Водещи американски технологични компании като Facebook и Google имат двустепенна структура за акциите. Те издават акции с различни права на глас. Основателите и мениджърите може в такива случаи да имат повече права на глас. Това усложнява опитите на хедж фондовете и активистко настроени акционери да се противопоставят на мениджърските решения.

По време на пресконференция в четвъртък ръководителят на Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd Чарлс Ли поясни, че борсата „няма планове“ за разширяване на правилата си към двоична система. „Защитата на интересите на инвеститорите“ все още е била един от основните принципи за защита на здравето на пазара, каза още той.

Преди две години борсата вече отхвърли молба на футболния клуб Манчестър Юнайтед за листване в Хонконг с дуалистична структура. Собствениците, семейството Глейзър, след това решиха компанията да стане публична в САЩ.

Основателят на Alibaba Group Джак Ма държи около 7% от акциите, японският телекомуникационен концерн SoftBank – 36,7%, а американският концерн Yahoo – почти една четвърт.

Alibaba все още не е решила на коя борса да се листне, заяви говорител на концерна. Все още не са ангажирани и компании, които да ръководят процеса, нито пък са водени предварителни разговори с банки по тази тема, допълни той. Запознати с преговорите източници смятат, че Credit Suisse Group и Morgan Stanley имат добри шансове да играят главните роли в мега IPO-то.

Credit Suisse бе водещият поемател на Alibaba, когато през миналата година тя придоби отново собствени акции от Yahoo за около 7,10 милиарда долара. В допълнение банката финансира и консултира оценената на 2,5 милиарда долара сделка за делистване на акциите на Alibaba.com.

Morgan Stanley бе основен поемател при IPO-то на Alibaba.com през 2007 година. Освен това, тя принадлежи към групата на банките, които неотдавна отпуснаха на Alibaba заем от 8 млрд. долара.

И двете банки имат доста богат опит при борсови дебюти на технологични концерни, преди всичко в Ню Йорк. Morgan Stanley бе водещ консултант на оцененото на 16 млрд. долара IPO на Facebook през миналата година.

От своя страна китайската интернет звезда Alibaba продължава да расте. През трите месеца към края на март нетната печалба се утрои до 669 млн. долара. Приходите скачат със 71% до 1,38 млрд. долара, поясни Yahoo.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *