Dow прескочи 10 хил. пункта, но инвеститорите залагат на облигации

От началото на годината чистият приток на средства във фондовете в облигации достигна $254,6 млрд., докато управляващите компании, специализирани в инвестициите в акции привлякоха едва $14,5 млрд.
Най-старият борсов индекс в света – The Dow Jones Industrial Average, премина границата от 10 000 пункта за 25-и път в историята.
Показателят демонстрира най-рязкото покачване за последните 70 години. Това обаче се случва докато инвеститорите активно са купували дългови книжа, съобщи агенция „Блумбърг“. Американските фондове в инструменти с фиксирана доходност през тази година са привлекли 18 пъти повече средства, отколкото пазара на акции, дори и на фона на ръст от 53 процента на Dow от март досега, когато беше на 12-годишно дъно.
Тогава индексът достигна 6547.05 пункта, след което започна постепенно да се възстановява, сочат данните на Morningstar Inc. и Bloomberg.
През 2007-2008 г. американците са вложили в колективни инвестиционни схеми, специализирани в инвестициите в краткосрочни дългови книжа над $1,45 трлн., но на фона на разрастващата се тогава финансова криза тези средства бяха преведени в дългосрочен дълг. За 9-те месеца от началото на годината чистият приток на средства във фондовете в облигации достигна $254,6 млрд., докато управляващите компании, специализирани в инвестициите в акции привлякоха едва $14,5 млрд. При това почти $3,45 трлн. остават във фондовете на краткосрочния капитал, сочат данните на Investment Company Institute.
Индексът Dow се срина с 43% след фалита на Lehman Brothers през септември миналата година, но инвеститорите започнаха да се завръщат на капиталовия пазар, след като правителството наля огромни средства за стимулирането на банковата система и реалната икономика.
Отчитайки преките вливания и издадените от властите гаранции съвкупният обем на тези няколко възстановителни програма достигна рекордните $11,6 трлн.
„Пазарът както и по-рано показва признаци на нестабилност, но в момента го смятаме за достатъчно устойчив. Това важно психологическо ниво (10 хил. пункта по Dow), показва недвусмислено, че парите се връщат на борсата“, смята Питър Сорентино, управляващ активи за $13,8 млрд в Huntington Asset Management. Всичките 30 компании, чиито акции са включени в състава на индекса Dow, се покачиха от мартенските си стойности.
Лидери по ръст станаха банковите книжа – преди всичко на Bank of America, която увеличи пазарната си капитализация около пет пъти.
Това стана възможно благодарение на отчетената печалба за полугодието от $7,47 млрд. Над три пъти поскъпна и American Express, а с малко по-слаб резултат може да се похвали JPMorgan. Скептицизмът на Уолстрийт относно ръста на фондовите пазари в последно време може да се възприеме като позитивно явление в краткосрочен план. За да се гарантира устойчиво възстановяване обаче, проблемите, които притесняват инвеститорите, трябва да бъдат решени. Те естествено са свързани със състоянието на икономиката – голямото количество лоши кредити в банките, слабостта на имотния пазар, задлъжнялостта на правителствата и населението и др.
„В момента няма ясно изразен фактор, който да е в състояние да срине икономиката. Все пак обаче ръстът на пазарите се случи толкова бързо, че съществува реален риск от внезапна корекция“, каза Брус Макейн от Key Private Bank. Въпреки привидно подобряващата се ситуация в глобалната икономика много хора се опасяват, че повишението се дължи на стимулиращите мерки на правителствата.
Подобряващите се корпоративни резултати пък могат да се отдадат на съкратените разходи и служители. „Много от печалбите на фирмите не се дължат на увеличени приходи, а на съкратените разходи. Компаниите все още се държат така, все едно излизането от кризата е далеч“, каза Ед Лийнър, директор на UCLA Anderson Forecast. Dow Jones за първи преминава над 10 000 пункта на 29 март 1999 г. Тогава инвеститорите пият шампанско и си разменят бейзболни шапки, на които пише „Dow 10 000“. Сега обаче ситуацията е коренно различна.
Според експерти обаче сегашните нива на Dow могат да осигурят временна подкрепа за инвеститорите, но сами по себе си не са в състояние да възцарят дългосрочен „бичи“ тренд.
По думите на аналитици единствено икономически показатели и корпоративни отчети могат да определят пазара в дългосрочна перспектива.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *