Европейските пазари изпратиха още една волатилна сесия

Европейските пазари завършиха сесията в сряда със спад, а притесненията за растежа на световната икономика доминират нагласите. Инвеститорите очакват данните за инфлацията в САЩ, които трябва да бъдат публикувани в четвъртък, предава CNBC.

Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0,1%, след като се колебаеше между ръст и спад по време на сесията. Секторът на търговията на дребно се понижи с 1,9% и поведе загубите, а банковият сектор е надолу с 1%.

Лондонският бенчмарк FTSE 100 отбеляза спад от 0,86% до ниво от 6826,15 пункта. Германският DAX е надолу с 0,39% до равнище от 12 172,26 пункта. Френският CAC 40 отписа 0,25% от стойността си и завърши деня на равнище от 5818,47 пункта.

Във вторник Международният валутен фонд понижи прогнозите си за ръста на световната икономика догодина до 2,7%, с 0,2 процентни пункта под прогнозата от юли. Фондът отбеляза, че 2023 г. ще се усеща като рецесия от милиони хора по света.

Европейските пазари отбелязаха няколко последователни губещи сесии, тъй като волатилността продължава да разтърсва нагласите. Английската централна банка отново се намеси, за да възстанови реда на британските пазари във вторник, тъй като волатилността при дългосрочните държавни облигации създава „материален риск за финансовата стабилност в Обединеното кралство“.

Несигурността на облигационния пазар продължи и в сряда, като разпродажбите на британски държавни облигации се пренесоха в континентална Европа.

На корпоративния фронт книжата на датската компания Chr. Hansen поскъпнаха с над 13% след силен тримесечен отчет и обещаващи прогнози. На дъното на Stoxx 600 цената на акциите на Philips се понижи с над 9%, след като нидерландската здравно-технологична компания предупреди за печалбата си през третото тримесечие и съобщи за отписване на 1,3 млн. евро от стойността на проблемния си бизнес за грижа за съня и дишането.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните германски бундове нарасна с 8 базисни пункта в следобедната търговия, след като по-рано достигна най-високото си ниво от над десет години. Доходността по 10-годишните италиански държавни облигации също нарасна. Доходността по 30-годишните британски ДКЦ се повиши с около 16 базисни пункта до 4,963%, а тази по 10-годишните облигации добави над 9 базисни пункта до 4,533%.

В макроикономически план британският БВП се е свил с 0,3% на месечна база през август, съобщи Националната статистическа служба на страната. Спадът беше под очакванията за стагнация на икономисти, участвали в допитване на Ройтерс.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *