Google намалява цените на облака си с 30% до 85%

С драматични намаления на цените за своите облачни услуги Google навлезе в ценова война. С намалени между 30% до 85% цени компанията атакува Rackspace, IBM, и по-специално наложилия се в облачния пазар конкурент Amazon, който генерира със своите Amazon Web Services (AWS) годишни приходи в милиарден размер, предава ZDNet.

Спадът в цените бе обявен от Урс Хьолце, старши вицепрезидент по техническата инфраструктура на Google. По време на събитието Google Cloud Platform Live той очерта преработена бизнес стратегия за облачния портфейл. Той привежда значителни данни за ползването на платформата, но също така и косвено призна, че Google има нужда да настигне конкурентите си.

~ Новите облачни цени Хьолце обясни с по-ниски разходи за хардуер. Може би те трябваше да паднат много по-бързо, твърди той. „Цените не следват закона на Мур. През последните пет години разходите за хардуер спадаха ежегодно с 20 до 30 процента, но цените за публичния облак намаляваха с едва осем процента годишно“.

Мениджърът също така се оплака и от все още сложните ценови структури. В сравнение с локалните центрове за данни текущите разходи за облачните услуги вече били ниски, но все още имало много възможности за намаляване. „Ние вече имаме силна платформа, но това е само началото“, каза той. „Виждаме един ясен път напред пред нас, за да направим разработчиците още по-продуктивни“.

Според Google неговата цена на облачното съхранение „сега започва от 2,6 цента на гигабайт, което е с около 68 процента по-ниска цена за повечето клиенти“. Предложението Google App Engine ще бъде много по-евтино с опростена ценова структура. За услугата за бази данни BigQuery компанията е намалила цената с 85 процента за капацитет по заявка.

Продуктовият мениджър Грег ДеМичил подчерта в същото време разширената поддръжка на операционни системи чрез облачните платформи. Red Hat Enterprise Linux и Suse Linux Enterprise Server сега са широко достъпни, докато преди във фокуса са били Debian или CentOS Linux. Compute Engine ще подкрепя и Windows Server 2008 R2, макар и в началото само в ограничена версия с визуализация.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *