Свят

Microsoft също залага на бъдещето на квантовите компютри

Квантовите компютри все още остават в сферата на теорията, като учени и компании се надпреварват да открият работещ модел, който да позволи реалното създаване на подобна машина. В състезанието активно се включва и Microsoft, като софтуерният гигант финансира група учени, които да пробват нов подход към реализирането на квантов компютър, съобщава в. The New York Times.

Ако идеята на учените се окаже осъществима, тя може да доведе до създаването на компютри, които са много по-мощни от днешните суперкомпютри, да решават по-сложни задачи от най-различно естество и същевременно да са много по-малки. Според специалистите квантов компютър може да се направи чрез използването на двумерни квазичастици. Те могат да се оформят като градивни блокчета на суперкомпютър, който използва тези квазичастици за изчисленията си.

Концепцията се различава напълно от днешните разбирания за компютри и как те извършват изчисленията си и как „виждат“ света. За обикновен компютър днес всичко е или нула или единица. При квантовия компютър минималната единица е кюбит, който е едновременно и нула, и единица. При позиционирането им заедно с много други кюбити те могат да се поставят в „смесено“ състояние и, макар физически разделени, да се държат така, сякаш всички са свързани. По този начин едновременно могат да представляват огромен брой различни стойности, което практически означава, че за много кратко време могат да бъдат проверени множество възможни решения. Практически това би трябвало да означава, че и най-мощните компютри в момента няма да могат да се мерят с една квантова машина.

Подходът на Microsoft надгражда тази идея чрез управлението на движението на двойки частици една около друга. По този начин те ще симулират един кюбит, а смесването на много такива двойки ще създава и мрежата от кюбити със „смесено“ състояние. Идеята е, че при движението си, тези частици ще създават въображаеми нишки и възели, които ще са основата на компютърната система. Това движение ще коригира и грешките в изчисленията, които в момента са един от основните проблеми при разработката на квантови компютри.

Друг проблем е създаването на устойчиви кюбити, особено при поставянето на няколко хиляди от тях на едно място. Използването на квазичастици би трябвало да реши и това препятствие. Разбира се, това може да се случи, ако изобщо се окаже, че необходимите за целта специфични двумерни квазичастици дори съществуват, тъй като това все още не е известно на физиката. За момента има доказателства за тяхното наличие, но самите те все още не са открити.

Учените не се наемат със срок, в който може да потвърдят съществуването на частиците и да преминат към опити за създаване на прототипен квантов компютър, който да използва предлаганата от тях технология. Въпреки това софтуерният гигант вече все пак разработва подобни проекти за потенциални прототипи, за да има представа как биха изглеждали те, както и какво ще е необходимо за тяхното създаване, освен квазичастиците, разбира се. Квантовите компютри ще са способни на множество сложни изчисления. Майкъл Фрийдман, който е един от хората зад проекта, се шегува, че първото, което би програмирал да направи една подобна машина, е подобрен модел на самата себе си.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *