Moody’s не прости и на Арни

Кредитният рейтинг на Калифорния, който е най-нисък сред всички щати в САЩ, бе понижен за втори път за последните няколко седмици, предаде Bloomberg. Днес губернаторът на щата Арнолд Шварценегер ще се срещне с местните власти, за да обсъди нарастващия бюджетен дефицит.
Агенцията за кредитен рейтинг Moody’s понижи своята оценка за дълга на Калифорния с два пункта до Baa1 спрямо досегашните А2. Нейните експерти заявиха през юни, че оценката може да бъде намалена още, в случай че законодателите на щата не намерят изход от финансовата криза.
Бюджетният дефицит на Калифорния възлиза на 26 млрд. долара. Колкото повече се забавят управляващите с намиране на решение на проблема, толкова по-силно може да пострада репутацията на щата, който генерира около 13% от брутния вътрешен продукт на САЩ.
Решението на кредитната агенция може да окаже влияние върху пазарната цена на облигации, издадени от щата, за около 72 млрд. долара. Moody’s понижи и своята оценка за задълженията на щата, натрупани по повод на разработките със стволови клетки.
В началото на месеца другата голяма кредитна агенция Fitch намали кредитния рейтинг на облигациите, емитирани от щата, от А- до ВВВ, което е само с 2 пункта повече от кредитния рейтинг на т.н. „junk” облигации.
Третата агенция за кредитен рейтинг – Standard & Poor’s, поставя на ценните книжа, емитирани от Калифорния, топ кредитен рейтинг. Standard & Poor’s потвърди своята оценка на 1 юли, предаде Bloomberg.
През декември Арнолд Шварценегер нареди на служителите в администрацията да си вземат по два дена неплатен отпуск всеки месец, за да намали разходите на щата. Той увеличи принудителния неплатен отпуск до 3 дни месечно през юли, в резултат на което си навлече гнева на щатските служители.
Принудителните отпуски в комбинация с 5-процентното съкращение на заплатите са намалили заплатите в администрацията средно с 20%. Това обаче не е достатъчно, за да може да се оптимизира бюджетът на Калифорния, който възлиза на около 100 млрд. долара.
Калифорния започна да издава т.нар. разписки за дълг (IOU) през този месец, за да посреща задълженията към своите кредитори. Това се е случвало само веднъж в историята на щата и то в годините на Великата депресия. Влошаването на финансовото състояние дори накара някои от американските банки да не осребряват разписките за дълг.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *