Nomura: Хърватия ще изпревари България в еврозоната

В един от последните си инвестиционни анализи, Nomura определи свързаните с Гърция рискове за България, Сърбия и Румъния като „високи“. Ако това може да е успокоение, за Македония рисковете са „много високи“ – гръцки банки вече са изтеглили от там 220 млн. евро и вероятно македонските банки ще се нуждаят от сериозна рекапитализация.
Що се отнася до България, гръцкият риск за нас е надвиснал както над банковия сектор, така и над по-широката пазарна система, посочва се в инвестиционна оценка.
Макар че родните банкови кръгове гледат на зорките японци по-скоро с неприязън, Nomura Group е сред най-влиятелните световни финансови играчи. Интересът им към новите пазари в Източна Европа излиза далеч извън непосредствените проблеми на дълговата криза. Те са направили и прогнози как ще се развиват икономиките в нашия регион в идните години.
Според тези прогнози, публикувани в изследването „Европа ще работи“ (тоест европейската идея е осъществима и ще се увенчае с успех), Nomura очаква България да бъде допусната в еврозоната през 2017 г. и това е оптимистичен сценарий. В европейския валутен механизъм ERM II страната ни ще се включи през 2014 г.
Румъния изглежда по-твърдо решена да влезе в еврозоната от България и са й останали по-малко институционални реформи за правене – въпреки че според чисто количествените показатели България се е сближила повече с еврозоната. Но Румъния ще ни изпревари с една година, според Nomura, влизайки в ERM през 2013 г. и въвеждайки евро през 2016 г., разбира се отново според оптимистичния сценарий.
И двете страни бяха приети бързо в ЕС, но остават сравнително бедни спрямо останалите в региона, отбелязва се още в изследването. Приемането на две подобни страни е тест за устойчивостта на Съюза.
Интересно е също, че Nomura още през март позна как Хърватия ще бъде приета в ЕС през 2013 г. Заедно с това японците прогнозират, че в еврозоната Хърватия ще влезе през 2016 г., тоест една година преди България, която от своя страна е член на Съюза 6 години преди хърватите.
В момента българският БВП на човек от населението е малко над 40% от средно европейския. Но към 2025 г. според Nomura има изгледи да се оправим. Тогава ще сме на около 65% от средноевропейския БВП – тоест там, където в момента е Словакия и малко по-добре от днешна Полша.
През не толкова далечната 2025 г. словаците ще имат БВП на човек от населението, равен на средно европейския, а чехите вероятно по-висок от средно европейския – показват японските прогнози. След 15 години икономиката на България ще е на едно ниво с тази на Сърбия, но спрямо Румъния има изгледи да се справяме по-добре.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *