Samsung слива двете си най-големи дружества в сделка за 8.1 млрд. долара

Южнокорейският гигант Samsung продължава с преструктурирането на различните си активи, като сега ще слее двете си най-големи дружества в сделка за 8.1 млрд. долара. Идеята на семейната компания е да може да се прехвърля по-лесно контролът при смяната на поколенията.
Cheil Industries, дружеството, което се занимава с производството на химикали, текстил и модни артикули, ще придобие строителната и инженерна фирма Samsung C&T. Сделката ще бъде платена изцяло в акции и трябва да приключи на 1 септември, като преди това трябва да бъде одобрена от борда на директорите.
Cheil Industries ще предложи по 0.35 от своите книжа за всяка акция на Samsung C&T. Това оценява сделката на 8.1 млрд. долара на базата на цените на книжата при отварянето на борсата във вторник.

Семеен контрол

Макар че от групата на Samsung подчертават, че сливането се прави заради сходната дейност на двете дружества, според анализатори основният мотив е да се осигури контролът на управляващата фирма в холдинга.
Южнокорейското семейство Лий, поддържа контрола на конгломерата чрез сложна мрежа от съвместни дружества, разпределени в 74-те бизнеса на групата. Отделно някои стратегически важни звена се държат директно от семейството. Президентът Лий Кун-Хи обаче е близо една година на легло след сърдечен удар и в момента компанията се опитва да прехвърли властта на децата му. Затова в рамките на конгломерата бяха предприети няколко сливания на различни дружества, за да могат синовете му да получат необходимата власт. Така при последната сделка синът му Лий Джи-Юн ще стане най-големият самостоятелен акционер след сливането на Cheil Industries и Samsung C&T с дял от 23%. Джи-Юн се смята за най-вероятния наследник на своя баща от анализаторите.
Сделката е важна, защото Cheil Industries държи големи дялове в застрахователното дружество Samsung Life Insurance, както и във фармацевтичното Samsung Biologics.

Недоволните акционери

Плановете за преструктуриране на групата бяха частично осуетени от някои от акционерите. Това стана, след като Samsung се отказа от сделката да слее тежкото производствено звено Samsung Heavy Industries с инженерното Samsung Engineering. Сделката се оценяваше на 2.5 млрд. долара. Инвеститорите не бяха съгласни за подобно сливане, тъй като не виждаха икономическа изгода от подобно действие. Те настояха да бъдат изкупени обратно техните акции на обща стойност от 1.5 млрд. долара, но сумата се оказа непосилна за дружествата и холдингът се отказа от намерението си да ги слива.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *