S&P: Финансовата криза застрашава най-силно Източна Европа

Икономиките на развиващите се страни в Източна Европа са най-податливи на кредитната стагнация, обхванала целия свят, твърди рейтинговата агенция „Стандард енд Пуърс“.
Според S&P Исландия е най-застрашена, следвана от Румъния, Ливан и Турция.
Според агенцията, вЛатинска Америка и Азия ефектът от липсата на доверие между банките вече е смекчен. Чили е най-защитена поради добрия баланс на текущите си сметки и на бюджета си, смятат от S&P.
Китай следва Чили като най-малко застрашена страна. Петролните износители Венецуела, Тринидад и Тобаго и Нигерия също влизат в тази категория.
Проблемите на всяка държава зависят от това доколко тя разчита на притока на чужди капитали за финансиране на търговските дисбаланси, коментират от агенцията в специален доклад, който категоризира в пет групи развиващите се страни според потенциалния ефект от кризата.
В Азия или Латинска Америка няма икономики, определени като „податливи“ или „донякъде податливи“, но в Европа има достатъчно такива примери.
Оптимизмът от разширяването на Европейския съюз (ЕС) и опитите за изравняване на икономиките със запада от последните пет години доведоха до обратен резултат и невероятно високи дисбаланси, коментира S&P.
Вече няколко източноевропейски държави се борят с последствията от прегряване на икономиката и прекалено кредитиране в частния сектор.
S&P оценява икономиките според критерии, включващи брутното външно финансиране, както и способността на правителството да се справи с една банкова криза и да компенсира загубите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *