Свят

Total и „Лукойл“ преговарят за съвместна разработка на шистови залежи

Френският енергиен гигант Total води преговори за партньорство с руската „Лукойл“ за разработка на проекти за шистов добив в Сибир, съобщава Financial Times. Развиването на неконвенционалните методи за добив трябва да помогне на Москва да запази лидерската си позиция при производството на петрол на фона на спадащите добиви в старите находища.

„Лукойл“, която е най-голямата частна енергийна компания в Русия, проучва огромното, но все още неразработено находище „Баженов“, където се намира по-голямата част от шистовите нефтени находища в страната. Според оценката на Министерството на енергетиката на САЩ там са най-големите шистови залежи в света – около 75 млрд. барела. Според щатско геоложко изследване, проведено през миналата година, цялостните залежи на шистов нефт в Западен Сибир може да са между 80 и 140 млрд. барела. Според анализатори от Bank of America Merrill Lynch от шистовото находище „Баженов“ ще могат да се извличат 500 хил. барела дневно – около 5% от сегашния добив в Русия.

Бизнесът преди политиката

Източници на FT, запознати с въпроса, са явили, че „Лукойл“ и Total обсъждат съвместно дружество за производство на петрол от „трудни“ залежи в Русия, в това число и шистови. Все още обаче няма гаранция, че ще се стигне до сделка. Двете компании са отказали коментар.

Разговорите между френската и руската компания са започнали още преди кризата в Украйна и изострянето на отношенията между Москва и Запада. Въпреки това преговорите подчертават желанието на някои международни компании да продължат да правят бизнес в Русия въпреки влошените политически отношения между държавите. През миналата седмица изпълнителният директор на германската Siemens Джо Кайзер се срещна с президента Владимир Путин и обеща да продължи инвестициите в Русия и сътрудничеството с „Газпром“. Най-големият производител на автомобили в Европа Volkswagen също обяви, че не възнамерява да свива амбициозната си програма за разрастване в Русия. Руският държавен фонд за директни инвестиции пък обяви, че е договорил средства от други държавни фондове от Китай и Близкия изток за придобиване на дял на стойност 200 млн. долара в търговеца на петролни и земеделски продукти Sodrugestvo.

Потенциалното партньорство на „Лукойл“ с Total ще представлява промяна в стратегията на групата, която досега се стремеше да развива самостоятелно активите си в Русия. По-рано този месец компанията съобщи пред инвеститори, че води преговори с голям европейски играч в енергийния сектор, но не съобщи конкретно име.

Total вече има значително присъствие в Русия чрез 16-процентния си дял в „Новатек“, която е най-големият производител на природен газ в страната след „Газпром“. Милиардерът Генади Тимченко, който държи 23% от акциите на „Новатек“, беше поставен в списъка със санкционирани лица на САЩ.

Френската компания не е единствената, проявяваща желание да работи с „Лукойл“. Наскоро председателят на борда на подразделението на BASF Wintershall заяви пред руския бизнес всекидневник „Ведомости“, че германската група има интерес да разшири кооперацията с руската група. „Лукойл“ е единствената голяма руска нефтена компания без голям западен партньор“, отбелязва Карен Костаниан, енергиен анализатор в московското бюро на Bank of America Merrill Lynch.

Партньорство със Запада

Спадът на конвенционалния добив в Русия накара Кремъл да постави приоритета върху разработването на нови депозити, като освен към шистовите находища вниманието е насочено към Арктика и неразработените области в Източен Сибир. През миналата година влязоха в сила данъчни облекчения за разработка на такива трудни находища, което накара много западни компании да потърсят партньорство с руските си конкуренти. „Роснефт“ има съвместни предприятия с ExxonMobil и Statoil, а „Газпром нефт“ – с Royal Dutch Shell.

Макар залежите на шистов нефт в Русия да са огромни, анализаторите предупреждават, че бумът на такъв добив в САЩ може да не бъде повторен там. Желанието на „Лукойл“ да намери западен партньор обаче показва, че компанията става по-оптимистична за перспективите на руския шистов добив, отбелязва Костаниан.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *