Westinghouse ще изготви анализа за VII блок на АЕЦ „Козлодуй“

 
Целта му е изпълнителят да представи социално-икономически анализ, оценка на икономическата целесъобразност, както и анализ на наличните технологични възможности за новата мощност.
В процедурата участваха пет компании. Westinghouse е избрана заради най-добрата оферта. Оценителната комисия е завършила своята работа миналата седмица. 999 500 евро е окончателната оферта. Цената е намалена с 16 % от първоначално предложената, каза министър Добрев.
Крайният срок за извършване на социално-икономически анализ е март 2013 година.
Предстои да бъде направена Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и геоложко проучване, за които ще бъдат избрани други изпълнители. Очакванията са те да не надхвърлят цена от 5-6 млн. лева. За сравнение – същото предпроектно проучване с ОВОС и геоложко проучване за проекта АЕЦ „Белене” е струвало около 32 млн. евро, каза министърът.
Всички разходи по проекта ще се поемат от собствените средства на създадената проектна компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“. Тя е дъщерна на АЕЦ „Козлодуй“ и разполага с капитал от 2 млн. лева, внесен в Банка ДСК, с почти всички от които на практика би трябвало да плати за предпроектните проучвания, информира Дарик радио.
Пет бяха офертите в конкурса за изготвяне на технико-икономически анализ за изграждане на нов ядрен блок на площадката на „АЕЦ Козлодуй“. Предложенията, подадени до 9 юли 2012 година, бяха на американската Westinghouse („Уестингхаус“), френската Areva („Арева“), която участва и в тандем с японската Mitsubishi („Мицубиши“), българската „Риск Инженеринг“ на председателя на Българския атомен форум Богомил Манчев, както и „Уорли Парсънс“. Последните две фирми заедно изготвиха подобен анализ и за строежа на АЕЦ „Белене“, а след това работиха с руския изпълнител на проекта „Атомстройекспорт“. За своите услуги тогава „Уорли Парсънс“ и „Риск инженеринг“ взеха над 90 млн. евро.
Решението за седми реактор в АЕЦ „Козлодуй“ беше взето след прекратяването на проекта за втора АЕЦ в Белене. В Козлодуй трябва да бъде монтиран планираният и вече произведен реактор за нерелизираната втора атомна централа, информира БТА.

Финанси

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *