Wizz Air излиза на борсата в Лондон

Нискотарифна авиокомпания Wizz Air излезе на Лондонската фондова борса на 4 февруари. С пускането на акции унгарският превозвач очаква да набере 150 млн. евро до края на първото тримесечие. Целта на компанията е с осигуреното финансиране да разшири обхвата на дейността си. Плановете предвиждат флотата на компанията да се увеличи от сегашните 54 самолета на 85 през 2017 г. и мрежата от полети да се разшири.

Стъпването на Лондонска фондова борса дава възможност на Wizz Air да се конкурира с другия основен играч – Ryanair, чиито прогнози за печалба за текущата финансова година са за растеж 30%.

Най-накрая листване

Плановете на Wizz Air за листване на борсата всъщност са с дълга история. Те се появиха за първи път през 2007 г., за втори през 2013 г. и за трети – през юни миналата година. Последния път заявката на превозвача беше за набиране на до 200 млн. евро от първичното публично предлагане на акции. В крайна сметка компанията се отказа в средата на 2014 г. Като причина за решението беше посочено нестабилното представяне на авиокомпаниите на капиталовите пазари. По това време акциите на европейските нискотарифни превозвачи като Ryanair и easyJet отчетоха спад, съответно 6 и 10%. Сривът при традиционен превозвач като Lufthansa беше още по-голям – над 15%.

От средата на лятото обаче започна движението надолу в цената на петрола и горивата. Сега по думите на изпълнителния директор Йзеф Варади има много по-голяма сигурност на пазарите, а компанията е много доволна от пазарното си представяне. Това е и причината според компанията за по-ниския таргет, който си е поставила – от 200 млн. на 150 млн. евро. „Нямаме нужда от толкова много пари, колкото имахме нужда преди“, заявиха от компанията. „Имахме много успешен период и генерирахме значителен кеш през последната година“, заявиха още от ръководството на превозвача.

Финансово представяне

Основен акционер в компанията е американският фонд за дялови инвестиции Indigo Partners. Компанията отчита ръст на пътниците си за последните девет месеца от 18%, а приходите са нараснали с 22%. Средната възраст на самолетите на компанията пък е 3.8 години. Авиопревозвачът оперира в 37 държави и лети по 350 маршрута до 106 дестинации. Това по данни на компанията я прави най-големият нискотарифен превозвач в Централна и Източна Европа с дял 38%. От компанията обясниха, че все още не са усетили голямо намаляване на разходите от падането на цената на горивата, тъй като то е започнало едва през втората половина на миналата година.

Нискотарифната компания има 20 маршрута от България, като на летище София превозвачът е на второ място по брой превозени пътници след националния превозвач „България ер“. Сред последните дестинации, които компанията откри от българската столица, са Ларнака, Киев и Дубай през 2013 г., а от май 2014 г. превозвачът лети и до Малмьо в Швеция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *