Деца-майки без пари, получават помощи в натура

Месечните семейни помощи за отглеждане на дете, отпускани на майка, ненавършила 18 години, са в натура. Това решиха депутатите, приемайки на второ четене промени в Закона за социалните помощи за деца.
Помощта в натура се предоставя под формата на стоки и/или услуги за детето в съответствие с индивидуалните му потребности, оценени от Дирекция „Социално подпомагане“. Такъв вид е помощта, отпускана и на родители или лицата, получаващи семейната помощ, които не полагат грижи за детето/децата си или семейната помощ не се използва по предназначение.

В случай че бременната жена не е навършила 18 години, дирекция „Социално подпомагане“ предприема мерки за закрила в семейна среда, решиха още депутатите.Майка (осиновителка) студентка има право на еднократна помощ за отглеждане на дете независимо от доходите на семейството, при условие че детето живее постоянно в страната и не е настанено за отглеждане извън семейството; майката (осиновителката) живее постоянно в страната и е студентка в редовна форма на обучение във висше училище, получило акредитация и създадено при условията и по реда на Закона за висшето образование, решиха още депутатите.

Тя трябва да е записана като студентка в редовна форма на обучение към датата на раждане на детето, както и да не е осигурена и да не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване. Помощта се изплаща на два пъти, като 50 на сто от нейния размер се изплаща след влизане в сила на заповедта за отпускането й, а остатъкът се изплаща след представяне на уверение/удостоверение за записан следващ семестър или за завършено висше образование, но не по-късно от навършване на една година на детето. Регламентирано е в кои случаи се налага връщане на социалната помощ.

Осиновителите имат право на еднократна помощ при осиновяване на дете, независимо от доходите на семейството, при условие че осиновителите и осиновеното дете живеят постоянно в страната. Размерът на помощта се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет за съответната година, но не е по-малък от предходната година и не е по-висок от размера на еднократната помощ при раждане на дете.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *