Земеделци предложиха варианти за компенсации заради орязаните субсидии за площи

Асоциацията на земеделските производители предложи варианти за компенсиране на онези производители, които няма да получат субсидии за единица площ заради допуснатите административни грешки на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Разплащателната агенция.
Първата възможност е Разплащателната агенция да изплатипредвидените средствазаминалата година,като от тях си приспадне парите за2007 г.
Друг вариант е аграрното ведомство да открие сметка, по която всеки фермер индивидуално да внесеопределената според справката „надплатена“ му сума за 2007 г. Парите по сметката ще бъдат задържани или върнати обратно на земеделците, в зависимост от окончателниото решение на Брюксел.
На среща с председателя на Асоциацията на земеделските производители Ивайло Тодоров, която се проведе днес, министърът на земеделието и храните Валери Цветанов обясни, че ще се направят по-обстойни и индивидуални проверки на случаите.
Припомняме, че повече от 3 000 земеделци няма да получат субсидиите си за единица площ заради неточности в декларираните земи. От МЗХ обясниха, че грешката идва от проблем в системата за деклариране на земеделските площи.Спънки създават иразличните административни правила, въведени отминистерството и Разплащателната агенция.
Парите за единица площ се отпускат на базата на стара информация за пустеещи имоти, които са заснети преди повече от 3 години. Само че някои от нивите вече се обработват, а агенцията не е правила проверки на място. Така, заради остарялата и невярна информация, са орязани субсидиите и на добросъвестни земеделци.
От ЕК пък блокираха плащанията за България заради съмнения за неизпълняване на регламентите на общността и сериозни злоупотреби. След като се извършат необходимите проверки, от Брюксел ще решат какво да правят с парите.
Преди няколко дни от Асоциацията на земеделските производители предложиха и законодателни промени, с които да бъдат преустановени случаите на злоупотреби при заявяването на площи по схемата за единно подпомагане на единица площ заради субсидиите.
Фермерите настояват да се промени срокът за сключване на споразумението за ползването на земеделските земи и вместо от 1 август до 30 септември, то да се сключва от 1 април до 30 юни за следващата стопанска година. По този начин агропроизводителите веднага след първата жътва ще имат яснота и сигурност по отношение на ползваните от тях имоти и спокойно ще започнат обработката на земята.
По отношение очертаването на площите за кандидатстване, към настоящия момент няма пълна нормативна регламентация как се извършва този процес. В тази връзка асоциацията предлага при очертаването на площите, за които се кандидатства за подпомагане, нормативно да се регламентира, че кандидатът няма право да заявява начин на трайно ползване на имота, различен от този, посочен в картата на възстановена собственост.
Ако междувременно имотът е със сменен начин на трайно ползване, заинтересованото лице (ползвателят или собственикът на имота) първо трябва да поиска промяна на начина на трайно ползване в схемата за единно плащане на площ, аслед това да заявява площите за подпомагане.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *