Ключови икономически тенденции до 2050

През 2026 г. се очаква Китай да изпревари САЩ по номинален БВП в доларово изражение и да задържи позицията си на водеща икономика до 2050 г. Индия се очаква да се издигне до трето място с почти 5% годишен ръст до 2050 г. Индонезия и Мексико се очаква да скочат сред първите десет световни икономики от 16-о и 15-о място през 2014 г. до 4-то и 8-мо място до 2050 г. САЩ, Германия, Великобритания и Франция ще се преместят по-надолу в класирането, но само Италия ще изпадне от десетката.

Възходът на азиатските икономики

Не е нов феномен – възходът на Япония и Южна Корея е факт още от втората половина на ХХ век. Стартът на новия век вижда друг бум – с още азиатски икономики с рекордни ръстове на растеж на БВП, като общият им дял достига от 26% до 32% между 2000 и 2014 г. Дългосрочната прогноза е за ръст на тези икономики до 2050 г. – не със същите темпове, но достатъчно, за да достигнат 53% от световния БВП през 2050 г.

Глобално доминиране на трите топ икономики

До 2030 г. трите големи световни икономики ще бъдат САЩ, Китай и Индия, като последните две ще нарастват с такива темпове, че през 2050 г. всяка от тях ще бъде по-богата от следващите пет, взети заедно – Индонезия, Германия, Япония, Бразилия и Великобритания, което ще бъде уникален момент в световната история. Предвид икономическата мощ на Китай и Индия те ще имат много по-голяма роля по глобалните проблеми като климатичните промени, международната сигурност и глобалната икономика. В средносрочен план това ще изисква световните сили и по-специално САЩ да допуснат Индия и Китай да играят по-голяма роля на световната сцена и да адаптират международните институции да им позволят по-голямо влияние.

Нова ера на глобален демографски упадък

Глобалният демографски растеж до 2050 г. не се очаква да спадне драматично, но по-различно е в отделните региони. Голяма част от глобалния растеж в последните десетилетия се дължи на нарастването на населението. Дългосрочните демографски оценки показват, че растежът на глобалното население се очаква да намалее сериозно от средно 1.3% през 1980 – 2014 г. до 0.5% за периода 2015 – 2050 г.

Това забавяне ще бъде особено видно при населението в трудоспособна възраст със спад до 0.3% до 2050 г. в сравнение със 1.7% растеж за периода 1980 – 2014 г.

По-голямата част от страните в Африка и Близкия изток ще спечелят от нарастването на населението им в трудоспособна възраст. Потенциалната работна сила на Ангола, Нигерия и Кения се очаква да се утрои до 2050 г. и да достигне съответно от 9 млн. до 28 млн. души, от 56 млн. до 161 млн. души и от 18 млн. до 48 млн. души. Алжир, Египет и Иран също се очаква да удвоят размера на своето трудоспособно население. Те ще спечелят и от повишеното участие на жените на трудовия пазар. Предизвикателство пред тях ще бъде осигуряването на достатъчно работни места.

Търси се алтернатива на демографията като фактор на растеж

В повечето държави от Европа и Източна Азия се очаква работната сила да намалява, което ще създаде проблеми на растежа. В Япония намаляването ще бъде с една четвърт – от 66 млн. на 47 млн. души, Китай и Южна Корея също се очаква да имат 17-18% спад на броя на работната сила. В Европа Гърция, Португалия и Германия ще намалеят с около една пета и между 2014 и 2050 г. ще намалеят съответно от 4.8 млн. на 3.8 млн. души, от 5.2 млн. на 4.2 млн. и от 45 на 35 млн. души работна ръка. Групата на развиващите се европейски икономики с изключение на Казахстан и Турция също ще намаляват с 20% до 30%.

Към адресиране на този проблем ще бъдат насочени политики към неактивното население. Имиграционните политики ще станат по-важни с цел привличане на нови работници. Държавите ще трябва да се пренасочат към други източници на растеж и към капиталово интензивни производства, и към по-голяма роля на иновативните технологии.

Колективно богати, индивидуално не чак толкова

Развиващите се пазари се очаква да нарастват по-бързо от развитите икономики и в резултат на това Китай и Индия ще изпреварят глобални лидери като САЩ, Япония и Западна Европа, а други развиващи се пазари като Индонезия и Мексико ще се наредят между първите топ десет икономики и ще изпреварят Италия и Русия.

По отношение на дохода на глава от населението държавите – днешни лидери, ще продължат да доминират. Китай, Индия и Индонезия също ще нараснат значително по този показател, като Китай се очаква почти да настигне Япония до 2050 г., а Индия – от 3% покупателната способност в САЩ днес до 24% през 2050 г. Въпреки по-бавните темпове на растеж обаче развитите икономики не могат да бъдат пренебрегвани поради сериозно по-високата покупателна способност на техните жители.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *