€ 6 млрд. от външнотърговския ни дефицит – от традиционни енергоизточници

6 млрд. евро от въшнотърговския дефицит на България се дължи на вноса на традиционни енергоизточници, а тези пари може да се използват значително по-добре, ако се увеличи делът на енергията от възобновяеми енергийни източници. Това заяви Таско Ерменков, изпълнителен директор на Агенцията за енергийна ефективност. България ще бъде домакин на 5-ия международен конгрес за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, който ще се проведе от 6-и до 8-и април. Организатор на събитието е „Виа Експо“, а медиен партньор – Дарик радио.

По време на събитието фокусът ще бъде върху Австрия заради водещата й роля в използването на енергия от възобновяеми източници. Страната е на 5-то място в Европа след Норвегия, Латвия, Швеция и Финландия. Специални гости на конференцията ще бъдат представители на малко градче в Австрия, което вече е напълно енергийно независимо от традиционните енергоносители, като даже успява да изнася енергията, която произвежда, обяви Мая Кръстева, изпълнителен директор на „Виа Експо“.

Посланикът на Австрия у нас Клаус Фабиан съобщи, че 24.1 на сто от консумираната енергия в страната му е от слънце, вода, геотермални източници. С днешна дата една четвърт от австрийските домакинства се отопляват именно от възобновяеми енергийни източници. Един от спасителните пакети за австрийската икономика за справяне с кризата е насочен изцяло в тази област. През миналата седмица кабинетът е взел решение 100 млн. евро да бъдат в подкрепа на програмите за подобряване на изолацията в австрийските сгради и съответно намаляването на консумацията на енергия. Това ще има ефект не само върху икономиката, но и върху намаляването на безработицата, обясни посланик Фабиан.

За 5 години в Германия развитието на сектора на енергията от възобновяеми енергийни източници е довело до създаването на 250 000 работни места, съобщи Веселинка Петрова-Кох, съпредседател на програмния комитет на международния конгрес.

Сред акцентите на предстоящия форум ще бъде темата за енергийната независимост на общините. Очаква се тогава да се постави началото на създаване на регионална неправителствена организация, която вероятно ще се нарича Федерация по енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. В нея освен България ще се включат Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Кипър, Македония, Косово, Сърбия и други. Целта на организацията е в нашия регион да се навакса онова, което другите страни вече са направили в областта на възобновяемите енергийни източници.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *