Wall Street задълбочи спадовете

Със спадове на индексите приключи днешната сесия на Wall Street, след като икономическите данни от САЩ засилиха опасенията, че Федералният резерв ще започне по-рано от очакваното да затяга паричната си политика.

В края на сесията Dow Jones се понижи с 1,47% до 15112 пункта, S&P 500 отписа 1,45% до 1661 пункта, а Nasdaq записа спад от 1,72% до 3606 пункта.

С понижения приключиха всички десет индустриални групи в състава на широкия индекс. Акциите наCiscoиWal-Martизтриха по близо 2 на сто, след като технологичната компания обяви нова серия мащабни съкращения, а търговската верига – разочароващи финансови резултати.

Cisco повлече надолу акциите производителите на полупроводници, като тези на Micron Technology поевтиняха с над 4 на сто, а на Advanced Micro Devices – с близо 4 на сто.

Пазарната оценка на Gannett Co. се сви с близо 5 на сто, след като компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway съобщи, че излиза от участието си в издателя.

Банковите акции също се наредиха сред губещите, като пазарните оценки на Citigroup Inc. и JPMorgan Chase & Co. изтриха почти 2 на сто.

Единствено акциите на строителните компании записаха повишения, след като стана ясно, че доверието в сектора се е повишило до най-високото ниво от 2005 г., въпреки нарастващите лихви по ипотеките.

“Заради по-слабите финансови резултати, по-високите лихви и геополитическата ситуация рисковите активи като акциите няма как да се справят добре в подобна среда”, коментира пред Bloomberg Джим Ръсел, старши стратег в U.S. Bank Wealth Management.

“Данните за подадените молби за обезщетения при безработица са толкова силни, че страховете за затягане на паричната политика ескалираха и вероятно са в основата на продажбите днес”, допълва той.

Днес американското трудово министерство съобщи, че през миналата седмица по-малко американци от очакваното са подали искания запомощи при безработица.Годишната инфлацияосвен това е успяла да се повиши до 2%, каквато е целта на Федералния резерв, така че данните разпалиха опасенията, че американската централна банка ще започне да забавя темповете, с които изкупува активи по линия на специалната си програма за стимулиране на икономиката.

Същевременно обаче производственият сектор в САЩ е останал стабилен през юли, а производството в региона на Ню Йорк е забавило ръста си спрямо предходния месец.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *