Правата ми като студент в ЕС
След като България стана пълноправен член на ЕС през 2007 година знам, че спокойно мога да избера висше учебно заведение в друга страна-членка. Естествено трябва да отговарям на конкретните изисквания за дадения университет, следователно трябва предварително да проуча образователната система на дадената държава като мога да го направя натозилинк.
Важно е да запомня, че катогражданин на ЕС аз подлежа наравно третиране. Освен всичко изброено, като студент аз имам същите права за получаване на стипендия. Същевременно избраният от мен университетне можеда изисква от мен да заплатя по-висока такса, защото не съм гражданин на дадената държава, нито да ми откаже прием на същото основание.
По отношение наздравните грижипреди да замина трябвазадължителнода си направя Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК). Информация относно нейното издаване, нужните документи и формуляри мога да намерятук. ЕЗОК ми дава право да ползвам медицинска помощ, както и да искам възстановяване на направените медицински разходи (повече информация относно тази процедура –тук), но само ако здравноосигурителните ми права в България санепрекъснати. Важно е да не пропускам факта, че ЕЗОКне покривастоматологичната помощ и е добра идея да си направя застраховка, включваща я в пакета с предлагани услуги. Ако планирам да работя по време на обучението си обаче, ще се наложи да плащам здравни осигуровки с държавата на моето пребиване, регламентирани в съответния трудов договор.
Друг проблем, който може да възникне, е признаването на дипломата ми в държава, различна от тази, в която съм завършил висшето си образование. Важно е да не забравям, ченяма автоматично признаванена дипломи за висше образование в рамките на ЕС. Всяка държава има своите отделни правила, така че преди да реша да сменя пребиваването си с цел работа или следдипломна квалификациятрябвада проверя правилата, прилагащи се в конкретната държава. Чрез системата на центъраENIC/NARICнатозиадреслесно мога да сравня степента, на която съответства дипломата в държавата, в която бих искал да работя или живея.
Различна е ситуацията, когато става въпрос за т. наррегулирани професиикато лекар, медицинска сестра или юрист. В такъв случай трябва първо да проверя дали моята професия е регулирана в съответната държава. Това може да станетук. Дори професията ми да не се намира сред изброените е препоръчително да проверя внационалния център за признаване на професионална квалификацияв избраната от мен страна (пъленсписъкстехнитеконтакти).
Като студент в ЕС аз мога да се възползвам и от възможностите на студентскатата програма за обменЕразъм. Тази програма ми дава възможност да изучавам моята специалност в друг университет от ЕС за един или два семестъра. Като част от нея азне трябвада плащам никакви такси в приемащия университет. Също така обучението ми по Еразъм се смята за неразделна част от съответната университетска програма на обучение. Бонус за мен е правото ми да получавамстипендияза разходите ми за живеене и пътуване, изчислени съобразно стандарта на живот в държавата, в която е избрания от мен университет. Повече информация относно програмата, начина на кандидатстване и конкретните възможности мога да получа в административния отдел във факултета ми.
(*) Настоящата статия има за цел да очертае някои основни Ваши права, като няма претенции да бъде юридически съветник. Ако имате затруднения с упражняването на тези основни права или случаят е по-сложен – съветваме Ви да се консултирате с юридически експерт. (*)