Автоматизацията и рецесията – виновниците за промените в пазара на труда в САЩ

През последните 30 години американската работна сила преживя преход и поляризация. Все по-малко хора биват наети на работа за средна работна заплата, най-вече защото „рутинните“ работни места, които могат да бъдат извършвани при следването на добре определен набор от инструкции, намаляват от години и се сринаха значително по време на скорошната рецесия.

Тези хора е малко вероятно да се върнат обратно на работа, твърди екип изследователи от Университета на Британска Колумбия, от Дюк и Федералния резерв, цитиран от Quartz.

В таблицата по-долу ENRC се отнася до хората, които са заети с „нерутинни когнитивни професии“ (като творческите професии и финансите), докато ERC е обозначението на тези, които работят „рутинни професии“ (като въвеждането на данни или административна работа). ERM е заетостта с рутинна ръчна дейност (на поточна линия), а ENRM – тази при нерутинната ръчна дейност (често срещана при много от услугите).

Както можете да видите, при заетостта в рутинните професии има рязко намаляване на дела им спрямо работните места в САЩ, докато нерутинната работа се увеличава.

Проучването, базирано на Current Population Survey (основен източник на трудовата статистика в САЩ), рисува невероятна картина на случващото се между 1976 до 2012 г.

Благодарение на бързото развитие на технологии компаниите съкратиха персонал по време на рецесията и се обърнаха към по-евтините решения в лицето на новите машини, които изискват по-малко, но са по-гъвкави.

Около две трети от спада в рутинната дейност се обяснява с увеличаването на броя на хората, които са загубили работните си места и с повишаването на броя безработни, които не могат да ги заемат. Променящата се демография, по-малкото синдикати и аутсорсинга на работа към по-евтини фирми в чужбина обясняват само малка част от промените, посочва проучването.

Не всички работници преминават през този преходен период еднакво. Според доклада жените и по-точно образованите жени, са по-склонни да направят скок към нерутинна работа. Но мъжете, най-вече тези, които не са завършили колеж, е по-вероятно да са сред тези, които губят рутинната си работа, отпадат от работната сила и никога не се завръщат обратно.

Резултатът е по-малко работни места от средната класа за по-слабо образованите. И тъй като по-развитите технологии дават възможност за автоматизиране на все по-голяма част от рутинната когнитивна работа, все повече хора, които някога са били уверени в дългосрочната си кариера, могат да се окажат без късмет. Победители са тези, които могат да работят в сферата на услугите и тези, чиито умения могат да бъдат подобрени, но не и заменени от компютрите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *