Административна услуга в тежък момент – удостоверение за наследници

Ситуацията:

Моментът, в който възниква нуждата да ми бъде издадено удостоверение за наследници не е от приятните, защото е предшестван от смъртта на близък човек. В такива ситуации на хората “хич не им е до институции”, но поне остава успокоението, че процедурата е много кратка и не затормозява излишно гражданите. В конкретния случай ми се налага да подаммолба – декларация, за да ми бъде издадено удостоверение, че съм наследник на наскоро починал роднина. За това искане има предвиден специален образец, който мога да намерятук.

Удостоверението се издава само на лица, които към датата на смъртта си са подлежали на вписване в регистъра на населението (в него се вписват всички живи и починали български граждани, чужденците, които са получили разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване е Република България, чужденците, които са получили статут на бежанци или на които е предоставено убежище) и за които има съставен акт за смърт.

Каква е процедурата и какви документи да подготвя?

Отивам в кметството на общината по постоянния адрес на моя наследодател, където попълвам молба – декларация за издаване на удостоверение за наследници.
Заплащам държавна такса, за която има информация по – долу.
Предоставям попълнена молба – декларация, своята лична карта и акта за смърт на починалия роднина. В случай че действам чрезпълномощник, той прилага и нотариално заверено пълномощно от мен.

Кой може да се ползва от него?

След издаването на удостоверението, от него ще могат да се ползват всички останали наследници на починалия, като начин за легитимация пред институциите.

Колко ще ми струва услугата?

Всяка община определя размера на таксите, които взема за извършване на административни услуги, затова таксата, която дължа се определя с Решение на общинския съвет на общината по постоянния адрес на починалия. За Столична община таксата е:

За обикновена услуга – издаване на удостоверение за наследници в срок от 7 дни – 5 лева.
За бърза услуга – издаване на удостоверение за наследници в срок от 3 дни – 7, 50 лева.
За експресна услуга – издаване на удостоверение за наследници в срок от 24 часа – 10 лева.

Как да попълня молбата – декларация?

Най – напред в молбата трябва да посоча моителични данни. След това следватданните на починалия, за когото ще искам удостоверение за наследници (имена, ЕГН, дата на раждане, гражданство, месторождение, постоянен адрес). Посочвамкога е починал и номер на акт за смърт. В графата долу –името нанаследницитена починалиядо шеста степен.

Какво пише в удостоверението за наследници?

В удостоверението за наследници се вписват всички живи и починали наследници на починалия, определени съгласно закона. Наследниците се вписват с пореден номер, като се посочва връзката им с наследодателя (съпруг или родство). В случай че някой от наследниците е починал, неговите наследници се вписват с подномер. Например, ако починалият, във връзка със смъртта на когото ми трябва удостоверение за наследници, е мой баща, в самото удостоверение за наследници ще бъдем посочени:

аз;
моите братя/сестри (ако има такива);
моята майка, ако е в брак с баща ми към момента на смъртта.

В случай, че имам сестра, която е починала и е оставила деца, тези деца ще бъдат посочени с подномер, защото те също са наследници на починалия. Относно наследници, които нямат българско гражданство – датата на раждане на наследник се вписва само когато той няма ЕГН.

За какво ще ми послужи?

Удостоверението за наследници ще ми позволи да уредя имотните въпроси във връзка с наследствените права, които придобивам след смъртта на наследодателя, при наследяване на наследствен имот, пенсии, при прехвърляне на наследствен имот, при извършване на делба, при издаване на нотариален акт за собственост по обстоятелствена проверка, или тъй наречения констативен нотариален акт. Също и при подаване на данъчна декларация за данък върху наследството, която трябва да подам в 6 – месечен срок след смъртта му.

В случaй, че починалият е оставил валиднозавещание, легитимацията като наследник става въз основа на това завещание.

Любопитно!Във всички страни от ЕС, този документ се издава от нотариус или от съд. В България засега продължава да важи правилото, че компетентен да го издаде е определен от кмета служител на общинска администрация.

NB!Не трябва да забравям да подам декларация за открито наследство до общината (Декларация по чл. 32 от ЗМДТ, която мога да изтегля от Национална агенция по приходите, в раздел – “Закон за местни данъци и такси”, линк към образецатук,като към нея добавя и копие от удостоверението за наследници. При попълването има специална графа, в която ще посоча също останалите наследници на починалия. Така автоматично и те ще се ползват от подадената от мен данъчна декларация и няма да е нужно да подават такава от свое име.

(*) Настоящата статия има за цел да очертае някои основни Ваши права, като няма претенции да бъде юридически съветник. Ако имате затруднения с упражняването на тези основни права или случаят е по – сложен – съветваме ви да се консултирате с юридически експерт. (*)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *