Американските войници си тръгват от Ирак на порции

На 1 юли иракчаните ще се събудят, затворили една мъчителна страница от историята си: те вече няма да се натъкват на американски патрули в градовете си.
По улиците ще се срещат само представители на иракските сили на реда, които имат почти същите униформи като американците войници и обикалят в хъмвита (бронирани коли) в пясъчен цвят, предоставени от многонационалните сили, посочва Франс прес, на която се позова БТА. За да отбележи събитието, иракското правителство реши да обяви 30 юни за неработен ден, а министър-председателят Нури ал Малики заяви, че това е „щастливо събитие“ и си струва да бъде отпразнувано.
Ограничен брой американски войници, натоварени с обучението и консултирането на иракските си колеги ще могат да останат в градовете, докато основната част от военнослужащите ще бъдат прегрупирани в казарми извън големите населени места. Това става съгласно споразумението за сигурност, подписано миналата година от Багдад и Вашингтон. Американските войници ще се намесват в градовете единствено ако иракските сили за сигурност поискат това от тях. Иракските власти изразяват увереност във възможностите на 750-те хиляди войници и полицаи да гарантират сигурността, макар да знаят, че бунтовниците ще се опитат да извършат кървави атентати, за да демонстрират безпомощността на силите на реда.
Петстотинте хиляди иракски полицаи и 250-те хиляди иракски войници вече до голяма степен са разположени в градовете и генерал Рей Одиерно, най-високопоставеният американски военен в Ирак, даде уверения, че повечето от неговите войски вече са напуснали големите населени места. Остава да се види дали сигурността ще се стабилизира за постоянно или насилието може отново да се разрази както преди десетина дни с атентатите в провинция Киркук (на север), близо до Насирия (на юг) и в Садр сити, в Багдад, където коли бомби убиха 150 души. Малики обвини за тези атентати екстремистите сунити и привържениците на Саддам Хюсеин. Той остро разкритикува арабските и мюсюлманските страни за липсата на реакция от тяхна страна към зачестилите антишиитски атентати.
Все пак от повече от година насилието като цяло намаля и месец май бе най-малко кръвопролитния от началото на инвазията на САЩ през 2003 г. Това завръщане към относително спокойствие накара властите да отворят отново ключови пътища, а Малики нареди всички бетонни стени, преграждащи улици, да бъдат съборени до края на 2009 г. Генерал Одиерно неотдавна заяви, че новата задача на войниците му е да обучават и съветват иракските сили, за да могат те да бъдат напълно готови в края на 2011 г., когато всички американски войници ще напуснат Ирак. Дотогава Съединените щати ще оказват и логистична подкрепа, особено при транспорта, тъй като Ирак изпитва голям недостиг на хеликоптери и самолети.
Освен трансфера на базите, американците решиха да предложат на иракските си колеги 8500 хъмвита, 5000 от които вече са доставени, уточни генерал Одиерно. Постепенно ще бъдат освобождавани 11-те хиляди задържани, в американски ръце в момента и ще бъдат предавани или на иракчаните, или прехвърлени в два американски лагера за задържане, които ще преминат под иракска власт през 2010 г. През август, по волята на президента Барак Обама, мнозинството войници ще стегнат багажа си и в Ирак ще останат само около 50 000 човека и така до края на 2011 г., когато е запланувано окончателното пълно изтегляне.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *