Банков крах разтърси финансовите пазари

Черен за финансовия сектор в САЩ и по света се оказа 15 септември 2008 година.Тревога предизвикановината, че инвестиционната банка Lehman Brothers („Лемън Брадърс”) обявява фалит, а неяснотата, обгърнала друг американски финансов гигант Merrill Lynch („Мерил Линч”) завършва с продажбата на банката на Bank of America („Банк ъв Америка”) срещу 50 млрд. долара.

Европейската централна банка и Банк ъв Ингланд се опитаха да успокоят пазарите, като инжектираха значителни суми – съответно 30 милиарда евро и 5 милиарда британски лири, обявявайки, че следят много внимателно дали се очертава по-голяма финансова криза, пише БТА.

Lehman Brothers Inc. бе поставена под защитата на член 11 от закона за фалитите в САЩ, съобщи говорител на съда по фалитите в Ню Йорк, цитиран от Франс прес.

Създадената преди 158 година банка подаде молба за съдебна защита от кредитори под тежестта на бремето от 60 милиарда долара, вложени в рискови недвижими имоти, предаде Асошейтед прес.

Надеждата на банката да оцелее, без да подаде молба в съда за защита от кредитори угасна на 14 септември, след като британската банка Barclays („Барклис”) оттегли офертата си да купи американската инвестиционна банка.

На фона на новината за фалита на инвестиционната банка американските и европейски пазари се сринаха поради опасенията на инвеститорите за бъдещето на финансовата система, а петролът рязко поевтиня.

„Нашата банкова система е здрава и стабилна“, увери министърът на финансите на САЩ Хенри Полсън.

„Американците могат да имат доверие що се отнася до техните сметки в банковата система“, каза той в отговор на журналистически въпрос за влиянието на сегашната финансова криза върху търговските банки.
Според бившия председател на Федералния резерв на САЩ Алан Грийнспан настоящата финансова криза е най-тежката от 50 години насам, а вероятно и от столетие. „Няма никакво съмнение – не съм виждал подобно нещо и то все още не е приключило“, допълни Грийнспaн.

Въпреки че поевтиняването на петрола и храните може да предотврати рецесията, според бившия централен банкер на САЩ.

Според Нобеловия лауреат за икономикаДжоузеф Стиглиц тази криза вероятно няма е толкова тежка, колкото онази, обхванала САЩ през 30-те години на миналия век, известна в американската история като Великата депресия.

„Разбира се, може да се лъжем, но общо погледнато днес ние разполагаме с инструменти в областта на фискалната и валутната политика, за да избегнем нова Велика депресия“, каза Стиглиц, цитиран от АФП.

От своя страна американският президент Джордж Буш заяви, че той и неговата администрация работят за „минимизиране“ на „болезненото“ влияние на събитията в света на световните финансови пазари и допълни, че американските капиталови пазари могат да се справят с дългосрочните последици.

lev.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *