Бернанке няма да спира печатането на пари

Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке заяви днес, в реч пред икономисти във Вашингтон, че централната банка на САЩ ще се опита да премине от политика на използване на нейния баланс за подпомагане на икономиката, към предлагане на „насоки за бъдещето“, като поддържа краткосрочните лихвени проценти ниски. Т.е. Фед ще започне да действа до голяма степен като ЕЦБ.

„Условията на пазара на труда ще продължат да се подобряват и инфлацията ще се движи към целта от 2% в средносрочен план . Ако тези очаквания се подкрепят от постъпващата информация , Фед вероятно ще започне да купува активи с по-умерен темп“, каза Бернанке.

Той посочи още, че лихвените нива ще останат близки до нулата и след като безработицата достигне 6.5%. Като повишаването им ще започне едва при „превес на данните“, които подкрепят затягане на паричната политика.

„Икономиката е постигнала значителен напредък от дъното на рецесията насам. Въпреки това, все още сме далеч от мястото, където бихме искали да бъдем, и следователно, може да мине известно време, преди паричната политика да бъде приведена към по-нормални настройки“, поясни Бернанке.

Той добави, че е съгласен с Джанет Йелън, която вероятно ще го замени на поста председател на Фед през следващата година и „най-сигурният път към по-нормален подход към паричната политика е да направим всичко по силите си, за да се насърчи по-стабилно възстановяване.“

Според Бернанке решението на Фед да не променя паричната си политика през септември е засилило доверието на пазара към „насоките за бъдещето“ и е довело до спад на дългосрочните лихвени нива.

В изказването си, Бернанке заяви, че Фед е „по-несигурен“ за въздействието на изкупуването на активи върху икономиката, но става все по-уверен за ефекта от „насоките за бъдещето“.

Купуването на активи има някои недостатъци. Сред тях са рискът от „нарушаване на функционирането на пазарите на ценни книжа и допълнителните усложнения от това, че Фед работи с много по-голям баланс.“

Бернанке каза още, че фискалната политика „не работи в същата посока“ както паричната политика и струва на икономиката „стотици хиляди работни места“ през тази година.

Той отрече, че програмата за обратно изкупуване на активи е била от полза само за Wall Street, за сметка на реалната икономика.

„Най-общо казано, ефектите от нашата политика на финансовите пазари са помогнали на американските домакинства да подобрят балансите си и да постигнат много по-добро финансово състояние“, заяви Бернанке.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *