Биткойн се завърна на $29,000 – Какво се случва със банковата криза?

Само няколко часа след като председателят на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) Джером Пауъл увери обществеността на вчерашното заседание на FOMC, че банковата система на САЩ е сигурна и стабилна, множество регионални банки отново се оказаха под силен натиск.

Регионалните банки все още са подложени на силен натиск

Базираната в Лос Анджелис PacWest (PACW) се срина с около 60% в следборсовата търговия. Говори се, че регионалната банка търси купувач и обмисля други стратегически възможности, съобщи Bloomberg.

Когато това беше обявено, акциите рязко спаднаха, защото за инвеститорите е ясно, че или PACW ще бъде продадена с огромна отстъпка, или големите банки ще оставят регионалната банка да се срине и след това ще я купят от FDIC за жълти стотинки. Според Bloomberg продажбата е трудна, защото „няма много заинтересовани купувачи“.

Вчера след заседанието на FOMC други регионални банки в САЩ също попаднаха в капана на спада. Базираната във Финикс Western Alliance загуби около -30% в следборсовата търговия. От началото на годината акциите на Western Alliance са се сринали с 90%.

Metropolitan Bank (MCB) поевтиня с -20%, като от началото на годината спадна с -63%. Сред другите регионални банки с големи проблеми са Valley National (-15%), HomeStreet (-11%) и базираната в Солт Лейк Сити Zions (-10%).

Общата загуба на пазарна капитализация в банковия сектор на САЩ през тази година вчера надхвърли 2,5 трилиона долара. Само в началото на тази седмица First Republic Bank (FRC) фалира и скоро след това беше продадена на най-голямата американска банка JP Morgan Chase. Това трябваше да реши острата криза, както подчерта в понеделник главният изпълнителен директор на JP Morgan Джейми Димън. Пауъл също подчерта вчера, че FRC е била „финалната линия“.

В резултат на това Управителният съвет на Федералния резерв сметна за целесъобразно още едно повишаване на лихвените проценти, за да продължи борбата с инфлацията. Това беше десетото поредно повишение. Сега лихвеният процент по федералните фондове е в диапазона от 5,0 до 5,25 базисни пункта.

За редица експерти и икономисти е ясно, че лихвените проценти, които се повишиха твърде бързо и твърде рязко, са в основата на проблема за много регионални банки, тъй като облигациите и кредитите в счетоводните книги на банките струват значително по-малко от официалната им балансова стойност.

По този начин в основата на проблема стои и системата на частичното банкиране. Понастоящем вложителите не са сигурни дали парите им все още са в безопасност в регионалните банки, особено след като FDIC все още не е обявила застраховка на депозитите за всички американски банки. Въпросът обаче изглежда е колко време ще мине, преди печатницата за пари да бъде пусната отново, за да спаси банките.

Цена на Биткойн

Въпреки изключително ястребовата пресконференция на Пауъл от FOMC, на която той заяви, че пауза на лихвените проценти през юни не е коментирана и също така изключи възможността за намаляване на лихвите преди края на годината (въз основа на настоящия сценарий на Фед), цената на Биткойн се повиши след това.

Както винаги, причините за това могат само да се предполагат. Със сигурност обаче една от причините може да бъде продължаващата банкова криза и ерозиращото доверие в системата. В края на краищ

Източник: Cryptodnes.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *