Бонусите за чиновниците за четири месеца са над 155 млн. лв.

Министерствата и агенциите не са намалили разходите си за персонал през първите четири месеца на годината, а точно обратното. През тази година те трябва да ги свият с 10% (каквито са изискванията на закона за бюджета), а от месечния бюлетин на финансовото министерство за изпълнението на бюджета се вижда, че разходите за възнаграждения и социални осигуровки не само не намаляват, но и се увеличават. Те са достигнали 1.275 млрд. лв. и в номинално изражение са нараснали с близо 160 млн. лв.

От Министерството на финансите уточниха за „Капитал“, че данните за четирите месеца на двете години не могат да бъдат сравнявани по този начин, тъй като има разлика в обхвата на данните. Според експертите от финансовото ведомство разходите за възнаграждения и осигуровки за първите четири месеца на 2015 г. спрямо същия период на предходната година са само с 1 млн. лв. повече. Причината е, че от март към досегашните „възнаграждения и осигурителни вноски“ вече се добавят и „други възнаграждения и плащания за персонал“.

И в двата случая обаче се вижда, че четири месеца след влизането в сила на новия бюджет министерствата и агенциите все още не са започнали да спазват закона. За да не го нарушат, ръководителите задължително трябва да компенсират увеличението на разходите до края на годината. Трябва да се отчете, че някакво наваксване все пак има, тъй като към февруари разходите бяха с около 20 млн. лв. над нивото от миналата година.

Допълнителни стимули

Гледайки месечните бюлетини за изпълнението на държавния бюджет от началото на годината, се вижда, че промяна се е случила през март, като тогава за пръв път се включва перото „други възнаграждения и плащания за персонала“. Тук влизат допълнителните материални стимули, бонусите, плащанията в натура и др. Ако вземем предвид новата методология, тогава излиза, че тези допълнителни плащания са на стойност 155.7 млн. лв.

От МФ изчислиха, че на съпоставима база разходите за заплати и осигурителни вноски по държавния бюджет към края на април за 2014 и 2015 г. са съответно 1.119 и 1.120 млрд. лв.

Трудни стъпки

В Закона за държавния бюджет за 2015 г. финансовият министър Владислав Горанов заложи 10% свиване на разходите за персонал на разпоредителите с бюджет. В номинално изражение това е около 350 млн. лв. Някои министри вече обявиха, че съкращаването на служителите няма да им излезе никак евтино, тъй като това струва допълнителни пари на ведомствата заради обезщетенията. Правосъдният министър Христо Иванов заяви, че ще съкрати 700 щатни бройки (не всички заети), но финансовите икономии, които ще се направят от самите съкращения, няма да стигнат за обезщетяване на останалите без работа.

Други министри обявиха, че не могат да съкратят разходите с толкова голям процент, тъй като това ще блокира някои от дейностите. Най-голям проблем имат силовите ведомства – МВР и отбраната, където между 85 и 90% от бюджетите им са предназначени за заплати.

Вижда се обаче, че освен липса на възможност липсва и желание от страна на ведомствата да се извърши належащата оптимизация. До края на февруари министри и директори трябваше да предложат на Министерския съвет промяна в устройствените си правилници, с които да коригират утвърдената им численост на персонала. Справка в сайта на правителството показва, че за първите два месеца на годината е била одобрена само една промяна – в Министерството на правосъдието.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *