Брутните вътрешни разходи като по-добра мярка от брутния вътрешен продукт

Изглежда правителствата може би започват да възприемат моя нов макро модел, базиран на концепцията за Брутните вътрешни разходи (БВР) вместо на Брутния вътрешен продукт (БВП), който дава лъжливото впечатление, че потреблението, а не производството и инвестициите са от съществено значение за икономиката, пише Марк Скаусен, цитиран от Джон Кокрън в сайта на института Ludwig von Mises.

Скаусен отдавна твърди, че стандартните мерки за националните сметки предоставят заблуждаваща картина на реалната икономическа активност – картина, която не е съвместима с продуктовото разбиране за икономиката.

„Чрез фокусиране върху крайната продукция БВП измерва само крайните стоки и услуги, акцентирайки върху „икономиката на потреблението“ и игнорирайки или омаловажавайки „икономиката на производството“, т.е. междинните фази в прцеса до достигане до крайните стоки и услуги“, посочва Скаусен.

„Тясното схващане на БВП създаде доста проблеми в медиите, правителствената политика и корпоративните решения. Например, журналистите постоянно надценяват потребителските и държавните разходи за сметка на спестяванията, инвестициите и технологичният напредък“, коментира той.

Мярката, която Скаусен предпочита – БВР – дава по-реалистична картина на икономиката и подчертава важността на правилното отчитане на инвестициите.

„БВР наистина отваря очите. Оказва се, че „икономиката на производството“ е два пъти по-голяма от „икономиката на потреблението“ и че е 3-4 пъти по-волатилна по протежение набизнесцикъла. Тя демонстрира, че инвестициите (страната на прелагането) са много по-големи от потребителските разходи (страната на търсенето), разсейвайки представата, че потреблението е основният двигател на икономическия растеж. Потребителските разходи представляват само около 30% от общата икономическа активност, изразена чрез БВР, а не както постоянно се повтаря 70%“, изтъква Скаусен.

Скаусен споделя, че наскоро е получил писмо от Стивън Ландефелд, директор на Бюрото за икономически анализ на САЩ (Bureau of Economic Analysis – BEA), потвърждаващо, че BEA осъзнава ниждата от по-всеобхватна мярка на икономическата активност и че ще публикува този нов измерител (наречен брутна продукция) в допълнение към тримесечния отчет на БВП.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *