Валутен коментар

Доларът поевтиня срещу еврото в разнопосочна търговия вчера след изказването на Министъра на Финансите на САЩ, че е отворен към разширяване използването на SDR-Специални Права за Теглене към МВФ (кошница от основни валути използвани в международната търговия и финанси, в момента се състои от долар, евро, йена и стерлинг). Коментарът първоначално беше интерпретиран погрешно от инвеститорите, като подкрепа на предложението на Китай да замести долара като световна резервна валута със SDR на МФВ.

Коментарите на Гайтнър изпратиха еврото до върха на американската сесия на 1.3647 въпреки, че доларът си върна част от загубите след като топ министърът поясни, че доларът ще запази статута си на резервна валута номер едно за дълго време.

Анализаторите отбелязват, че неочакваната промяна на сентимента относно силата на долара е било “грешка” и изказването на Обама тази седмица е било “правилното” послание на Белия Дом. На пресконференция във вторник Обама каза, че “няма нужда от глобална валута” и, че “доларът е много силен в момента.”

Щатската валута поскъпна срещу йената с 0.2% до 97.93 при разнопосочна търговия между 98.34 и 96.93.

Междувременно стерлингът отстъпи срещу долара до 1.4526, спад от 1% за деня, след като първоначално поскъпна след коментара на Гайтнър. Паундът беше под натиск, след като по-рано икономическите данни от острова показаха по-голям от очакваното спад на продажбите на дребно, както и несъстоялият се аукцион за продажба на държавни облигации. Това беше първият аукцион провалил се поради липса на купувачи от 2002 г. насам, което ясно показва намаления интерес към стерлингови активи.

Златото поскъпна с 1.3% до 937.10 долара за тройунция. Слаб долар означава, че металите оценявани в долари са по-евтини за тези които използват други валути и това води до покачване на цената им. Поевтиняването на долара с 1 цент от $1.35 за едно евро до $1.36 за евро, ще доведе до цена на златото от 1360 долара.

Скъпоценният метал загуби голяма част от печалбите си по-късно, когато Гайтнър поясни, че долара ще остане световната резервна валута за дълго време.

Япония, втората най-голяма икономика в света отчете рекорден спад на експорта през февруари от 49.4% породен от намаляване на търсенето на японски автомобили и електроника. Предварителни данни на японското министерство на финансите показа, че вносът на суров петрол в Япония е спаднал с 13.9% за същия период, рекорден спад за последните 20 години.

Анализаторите подчертават, че излишъкът на суров петрол няма да изчезне скоро, тъй като няма признаци на съживяване на търсенето. Прогнозите са, че цената на петрола ще се движи между $45 и $55 за барел докато не видим реално покачване на търсенето.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *