Дейвид Камерън не иска разширяване на ЕС

Британският премиер Дейвид Камерън заплаши да наложи вето върху бъдещите планове за разширяване на ЕС, в това число присъединяването на страни като Сърбия и Албания, освен ако не бъдат не бъдат приети нови мерки за спирането на „мащабната миграция“.

Камерън заяви, че ЕС трябва да намери начини за забавяне на достъпа до трудовите пазари на другите страни, за да не се повтори огромната грешка, довела до стотици хиляди полски и латвийски имигранти, дошли във Великобритания, предаде „Файненшъл Таймс“.

В края на двудневната среща на върха на ЕС, британският министър-председател отбеляза също така, че Европа трябва да засили допълнително правилата за достъп до помощи. Според него тази позиция се подкрепя и от Германия, Австрия и Холандия.

Коментарите на Камерън са отговор на публичното безпокойство и натиска от Партията на независимостта по отношение на евентуалното пристигане на нова вълна емигранти от България и Румъния. Ограниченията за нас и северната ни съседка отпадат от 1 януари.

Заплахите на британския премиер да блокира бъдещото разширяване на ЕС вероятно ще бъдат посрещнати с иронична усмивка в останалите европейски столици, тъй като именно неговата страна винаги е била най-големият поддръжник на източното разширяване.

Европейската комисия пък многократно е искала от Камерън да предостави доказателства, че свободното движение на работници води до мащабен социален туризъм.

„Бащите-основатели на ЕС просто не са предвидили, че приемането на нови страни ще доведе до масови движения на населението в Европа“, заяви премиерът след срещата в Брюксел, допълвайки, че ЕС трябва да се върне към първоначалната идея за свободно движение на работници, готови да се трудят здраво, а не за свободно движение на тези, които търсят най-добрата социална сделка.

Във вторник (17 декември) външните министри на страните членки формално одобриха стартирането на преговорния процес със Сърбия от януари. Другите страни, които водят преговори за членство с Брюксел са Турция, Черна гора, Албания, Босна и Херцеговина, Косово и Исландия, която обаче наскоро замрази процеса.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *