Дълговата криза на САЩ нараства – Уолстрийт трябва да бъде внимателен.
Президентът на САЩ Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти изразиха загриженост, въпреки че неотдавнашните разговори показаха известен напредък. Въпреки страшните предупреждения от страна на министъра на финансите Джанет Йелън, която всяка втора седмица подчертава сериозността на ситуацията, от Уолстрийт остават незаинтересовани. До предстоящата дата Х, която е определена за 1 юни, остават само две седмици. Липсата на загриженост от страна на Уолстрийт е разбираема, тъй като кризата е резултат от собственото решение на Вашингтон и от повтарящия се характер на тези събития.
От друга страна, Байдън има основателни причини да иска да елиминира тази повтаряща се заплаха веднъж завинаги. Съществува потенциално решение, което Байдън би могъл да приложи, въпреки че то крие известен риск. Той спомена 14-ата поправка на Конституцията на САЩ, която първоначално е имала за цел да попречи на щатите от Конфедерацията да не изплащат дълговете си. Тази поправка би могла да направи концепцията за тавана на дълга ненужна. Този вариант обаче никога не е бил опитван досега и вероятно ще се сблъска с правни предизвикателства, които могат да стигнат до Върховния съд.
Друга потенциална алтернатива, която напоследък набира популярност, включително от самия Байдън, е изсичането на нова платинена монета на стойност трилион долара. Проучване на Bloomberg показа, че общественото мнение за този подход е разделено.
Осъществяването на успешен едностранен ход ще позволи на Байдън да защити пълната вяра и кредит на Съединените щати, като по този начин ще избегне потенциален фалит и ще неутрализира трайно тази „ядрена“ опция. Това би било от полза дори за републиканците, тъй като те биха могли да критикуват президента, без да се сблъскват с ответни реакции от страна на своите поддръжници за отстъпване пред исканията.
Въпреки това неизвестните последици от подобни действия биха могли да попречат на Байдън да приложи едностранен подход. Белият дом вероятно е обезпокоен от несигурността, свързана с евентуалния резултат, което може да предизвика волатилност на пазара, тъй като се появяват прогнози за това как Върховният съд може да се произнесе.
Ето защо Байдън трябва да прецени дали едностранното действие е по-удачен вариант, отколкото да се занимава с този въпрос до края на мандата си. Той трябва да прецени и другия нежелан резултат: фалит, който несъмнено ще разтревожи Уолстрийт. Грег Валиер, главен американски стратег в AGF Investments, смята, че макар първоначално фондовият пазар да възприема едностранното действие като трик и да преживява временни разпродажби, той бързо ще се възстанови от въздействието. Източник: Yahoo Finance.
Източник: Cryptodnes.bg