Дългът на САЩ ще повлияе ли на Биткойн?

Тъй като преговорите за повишаване на лимита на дълга на правителството на САЩ остават в задънена улица, някои анализатори изразиха несъгласие, предупреждавайки, че евентуално споразумение може да окаже неблагоприятно въздействие върху крипто пазара. На 19 януари САЩ достигнаха законоустановения си лимит на дълга от 31,4 трилиона долара, което накара Министерството на финансите да приложи извънредни мерки и да изчерпи баланса по общата сметка на Министерството на финансите (TGA), за да поддържа работата на правителството.

Тази ситуация увери, че активи като Биткойн, които се влияят от колебанията в ликвидността на щатския долар, запазват търсенето си на фона на опасенията за потенциален фалит на правителството и продължаващото повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. По данни на MacroMicro балансът на TGA е намалял от около 500 милиарда долара в началото на февруари до 68 милиарда долара през миналата седмица.

Според оценки на Goldman Sachs паричният баланс на Министерството на финансите вероятно ще достигне минимално изискуемото ниво от 30 милиарда долара в началото на юни. Това означава, че около това време трябва да се постигне споразумение за дълга, за да се избегне това, което някои възприемат като катастрофален фалит.

Освен това, след като лимитът на дълга бъде повишен, Министерството на финансите ще се опита да възстанови паричните си резерви чрез емитиране на държавни облигации. Това може да намали ликвидността в системата и да окаже натиск за повишаване на доходността на облигациите. Увеличеното емитиране на облигации обикновено води до спад на цените и повишаване на доходността. Струва си да се отбележи, че Биткойн има тенденция да се движи в посока, противоположна на доходността на облигациите.

Ето защо, макар че едно потенциално споразумение може да премахне значителна икономическа несигурност, активи като Биткойн, които нямат пряка връзка с реалната икономика и в голяма степен разчитат на фиатна ликвидност, всъщност биха могли да се сблъскат с предизвикателства. Освен това емитирането на повече държавен дълг на САЩ би увеличило публичните разходи, което би могло да бъде от полза за икономиката, но би забавило вероятността за намаляване на лихвените проценти.

Пазарният консенсус досега беше, че неизпълнението на задълженията ще предизвика панически продажби и търсене на пари в глобален мащаб, подобно на това, което се случи по време на пазарния срив през март 2020 г., причинен от COVID-19 пандемията, когато Биткойн отбеляза спад от над 50%. Обратно, очаква се разрешаването на въпроса с лимита на дълга да стимулира поведението на поемане на риск. По време на банковата криза през март Биткойн привлече търсенето на сигурни убежища, въпреки че други активи, чувствителни към лихвените проценти, като технологичните акции, също се представиха добре поради пазарните очаквания за ранно намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. По същество Биткойн продължава да се влияе предимно от условията за ликвидност и се счита за рисков актив.

Източник: Cryptodnes.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *