‘Защо крият от нас агресията на бежанците?’

Как тогава да се научат на нормални отношения към чужденците? А след Обединението на Германия в източните провинции имаше социални катаклизми. Хората бяха обзети от несигурност и не знаеха как да се справят с новата ситуация. Сега те също се страхуват, че отново се изправят пред нещо, с което не могат да се справят. Този страх подхранва радикални движения като Пегида. Не мога да кажа, че всички участници в Пегида са расисти, десни екстремисти и ксенофоби. Твърдото ядро на движението – може би, но останалите са просто объркани и обезкуражени граждани, които не знаят как да се справят в този нов свят.

Според политолога Шрьодер, социалната завист играе значима роля и днес, когато става дума за отношението към бежанците и кандидатите за убежище. Просто непоносимо е, казва той, че тъкмо хората, които в голяма степен оцеляват благодарение на социалните помощи и подкрепата, оказвана от Западна Германия вече в продължение на 25 години, сега обвиняват пристигащите бежанци за това, че някой трябва да ги издържа.

А каква роля играят медиите в тази връзка? Може би те се държат прекалено политически коректно в контекста на сегашната ситуация, в която от всички страни се говори за необходимост от „култура на гостоприемството”? Клаус Шрьодер тук задава риторичен въпрос: „Политически коректно – да, но по отношение на кого? Вижте какво стана наскоро: в два лагера се стигна до насилия, при които едни бежанци убиха други.Тежко ранен беше и един германски гражданин с нож.

Клаус Шрьодер предира за открит диалог без табута

Големите, национални медии в Германия обаче почти не споменаха за тези инциденти, както и за останалите престъпления и насилия, извършени от страна на кандидати за убежище. В резултат на това у хората започва да се надига подозрението, че медиите съзнателно премълчават тези факти – а това още повече разгаря злостните дискусии в социалните мрежи.

По тези проблеми трябва да се води открита обществена дискусия. Трябва да се обясняват причините за всичко ставащо днес, но нищо не бива да се табуизира. Не бива да попадаме в капана на десните екстремисти, които твърдят, че медиите премълчават някои неща, за да предотвратят създаването на определени настроения. Трябва открито да се говори и за проблемите, с които Германия неминуемо ще се сблъска в бъдеще. А онези, които сега твърдят, че няма да има такива проблеми, просто лъжат.

Дойче веле

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *