Много празници през 2010 година

Четири дълги празници ще има в България през Новата 2010 година. Почивните дни за Гергьовден ще са четири, а за Нова година – три.
Правителството обяви 7 май 2010 г. – деня след Гергьовден, за почивен, а 15 май – събота, за работен. Решението е взето, за да не се прекъсва работната седмица, тъй като Денят на храбростта и на Българската армия през идната година е в четвъртък.
Тридневна почивка ще има и през септември, тъй като официалният празник Денят на съединението (6 септември) е в понеделник.
За следващите новогодишни празници също ще се почива 3 дни. За да се съчетае работният ден 31 декември (петък) с официалния празник за страната – 1 януари, правителството обяви и последният ден от 2010 г. за почивен. Работен ден ще бъде 11 декември (събота), предаде БГНЕС.
Правителството одобри законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, с който се предлага Велики петък да бъде обявен за официален празник, тъй като според каноните на християнската религия на този ден не се работи.
Кабинетът определи и дните на религиозните празници през 2010 г. на вероизповеданията, различни от православието. Празниците на католическата църква в България са 5 април – вторият ден на Възкресение, 29 юни – Св. св. Апостоли Петър и Павел“, 1 ноември – Вси Светии, и 8 декември – Непорочното зачатие на Света Богородица.
Мюсюлманското вероизповедание ще празнува Рамазан байрам на 9 и 10 септември и Курбан байрам на 16 и 17 ноември.
За религиозната общност на евреите в България празниците са на 30 март – Песах, 9 септември – Рош Ашана, 18 септември – Йом Кипур, и 23 септември – Сукот.
Арменската апостолическа православна църква ще празнува Бъдни вечер и Рождество Христово на 5 и 6 януари, Св. Вартананк на 11 февруари, Велика събота на 3 април, Великден на 4 април.
Празничните дни за обществото „Бяло братство“ са 22 март – Ден на пролетното равноденствие, Съборните дни – 12 юли и 19 август, и Денят на кончината на Учителя – 27 декември.
Последователите на Църквите на адвентистите от Седмия ден ще почиват четири съботи, ако според трудовия им или служебен договор са задължени да работят в тези дни.
Празници за бахайската общност са 21 март – „Ноу-Руз“ (Бахайска Нова година), Празник „Резван“ на 21 април, Обявяване мисията на Баб на 23 май и Рождението на Бахаулла на 12 ноември.
Празници за Общество Кришна съзнание са Гаура Пурнима на 28 февруари, Нрисимха Чатурдаши на 26 май, Ратха Ятра – на 13 юли, и Кришна Джанмащами на 2 септември.
Диамантен път на будизма – България, ще празнуват на 14 февруари Тибетската нова година (Лосар), на 21 март – Ден на чудесата на Буда Шанямуни, на 2 май – Весак (ден на раждане, просветление и паранирвана на Буда Шакямуни), а на 7 юли – първо преподаване на Буда Шакямуни.
Свидетелите на Йехова в България отбелязват Възпоминанието за смъртта на Исус Христос на 30 март. За празници на Съюза на Евангелските Петдесятни църкви в България са определени 24 и 25 май – Петдесетница и Свети дух, и 31 октомври – Денят на Реформацията.
За празници на будистката общност в България са определени 27 май – Денят на Буда (Весак), 14 февруари – Будистката нова година, 26 юли – Денят Дхарма, и 8 декември – Денят Бодхи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *