На път сме да загубим парите за ОП „Околна среда“

Поредна наказателна процедура отвори Европейската комисия към България. Причината този път е Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС). Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова, предаде БТВ.

Рисковете са налагане на финансови корекции по проекти по ОПОС или анулиране частично или изцяло на европейското финансиране по програмата.

Според Златанова причина за откритата процедура са действия или бездействия на членове на правителството на ГЕРБ, тъй като още преди две години от ЕК са сигнализирали за допуснати нередности и въпреки многократните предупреждения те са били пренебрегвани.

Най-вероятно ще се наложи България да връща пари по програмата за околна среда, уточни вицепремиерът. Одит на Европейската сметна палата, проведен у нас от 2011 година, е констатирал груби нарушения при провеждането на обществените поръчки по ОП „Околна среда и развитие”, каза тя.

„Това са нарушения по ОП ”Околна среда, и са от последните 4 години; те са за извършвани плащания и сключени договори от 2010 година насам, по проекти главно във ВиК – сектора. Главният проблем е за смесване на критерии, в обществените поръчки, което казано на човешки език, означава предварително нагласяване на обществените поръчки, така че да ги спечели един конкретен изпълнител. Може да се е случвало и по други проекти от оперативната програма. Молбата ми към министъра на околната среда и водите е – незабавно да провери абсолютно всички проекти за последните 4 години, как са провеждани обществените поръчки, за да може ние да се коригираме и ЕК да не спира плащанията по тази програма, защото ние имаме нужда от тези пари, каза Златанова.

В момента главната роля е на управляващия орган в МОСВ, защото там е задължението да се дават указания – как да се прилагат процедурите, и там е задължението да се налагат корекции, когато бенефициенти и изпълнители са сбъркали, заяви тя.

Размерите на тези обществени поръчки са в милиони евро. В момента целият ни екип изчисляваме размера на щетите. Възложила съм веднага да се изпрати информация до ЕК, че одитният подход към налаганите санкции ще бъде променен, и финансовите корекции, които се изискват от Брюксел, ще бъдат наложени в размерите, в които Брюксел е поискал, каза още Златанова.

Хронология

Хронологията на събитията стартира през периода 26 септември – 6 октомври 2011 г. когато Европейската сметна палата е извършила одит на ОПОС и предварителните заключения са изпратени на 6 март 2012 година.

На 9 октомври 2012 е изпратен заключителния одитен доклад. Констатациите са за смесване на критерии за избор на изпълнители с критерии за възлагане на договори за обществени поръчки. На 9 ноември 2012 г ЕК изпраща писмо с изискване за предприемане на последващи действия по заключенията на одита и налагане на необходимите финансови корекции.

Междувременно стана ясно, че България има дело в Брюксел заради нарушено биоразнообразие в защитени зони.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *