Обичайни абсурди

В българския политически и обществен живот, във функционирането на държавата често пъти абсурдът се превръща в норма, пише Ясен Бояджиев в анализа си по две теми от отминалата седмица.
В обичайното за всяконово българско управление кадровопочистване дойде ред на директорката на здравната каса.
Била политическо назначение, пък и се задаваланова управленска философия. За да я сменят, естествено, ще приложат също така обичайния кадрови прийом – ще променят закона.

„Деполитизиран“ политически избор

Трудно е отстрани да се преценят професионалните качества на директорката, но пък от друга страна, каквито и да са те, никой не се съмнява, че изборът й е бил политически мотивиран.
Все едно дали заради сестра й или не. Както и никой не бива да се съмнява, че, който и да е следващият директор, той пак ще е „наш човек“.
Най-сигурното доказателство е поредният словесен „бисер“ на флагмана на здравния фронт в управляващата партия/разбира се, става дума за Лъчезар Иванов,председател на съответната „безпартийна“ комисия в парламента – б.р./. По неговото обяснение, за да се гарантира, че изборът на директор вече няма да е политически, той щял да се прави не от Управителния съвет на касата, а от парламента.
Иначе казано, изборът на по дефиниция най-политизирания орган нямало да е политически/!/.
Подобни безсмислици са обичайни в политическата практика у нас. В случая това е без значение, понеже и без това едва ли някой се съмнява, че който и да е следващият директор, както и да бъде избран той, при съществуващата система обичайната каша в здравеопазването ще си остане пак същата.

Защо е така донякъде показва една друга история. Тя също е свързана със здравната каса, но всъщност е обичайна за цялата държава. На друго място заради нея директорът отдавна щеше да е уволнен, а може би и осъден.

„Доброволно“ задължение

Миналата седмица петчленен състав на Върховния административен съд потвърди окончателно решението на тричленния състав от март тази година, с което здравната каса бе задължена най-после да плати наложената й още през май 2008-ма от Комисията за защита на конкуренцията глоба от 100 хил. лв.
Санкцията е за това, че в нарушение на закона касата удържаше на аптеките по 8 % от цената на лекарствата, като едностранно ги задължи да правят „доброволно“ тази „отстъпка“.
Както винаги, тя бе мотивирана с недостиг на средства и грижа за пациентите. Кой спечели и кой загуби от тази операция по цялата оплетена верига от производителите и вносителите, през търговците на едро, дистрибуторите и държавните чиновници до крайния потребител е трудно да се прецени.
Сигурно е обаче, че теренът се поразчисти от малките аптеки за сметка на големите вериги. Парите за лекарства все така не стигаха. Цените на лекарствата пак си останаха, както се твърди, едни от най-високите в ЕС.
Изтезанието за болни и възрастни с безкрайните опашки за рецепти си продължи. Както и периодично продължиха да изчезват лекарства, включително животоподдържащи и животоспасяващи. Каквото, впрочем, си е обичайното състояние на нещата в здравеопазването.

Държавата не спазва правилата, които създава

Забележителното в случая е, че касата системно нарушава закона в продължение на цели четири години. За пръв път за същото нарушение тя е санкционирана от Комисията за защита на конкуренцията още през 2005-та, но не се съобразява с него. Както и по-късно при повторното решение на антимонополния орган и след това при първото решение на съда.
Практиката с „отстъпката“ е прекратена чак през юни тази година. След второто съдебно решение глобата може и да бъде платена. Естествено, с парите на данъкоплатците. Щетата обаче ще е пренебрежимо малка на фона на обичайната, унищожителна за държавата практика, при която самата тя нарушава правилата, които създава.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *