Практиката във седем вуза и БАН опровергава Доган
Седем висши училища и БАН няма да могат да си изплатят заплатите на преподавателите си и в края на годината ще са принудени да затворят. Това каза Лилия Вълчева председател на Синдикат Висше образование и наука към КНСБ.
Сигнали за това са подали Шуменският университет „Константин Преславски”, Минно-геоложкият университет, ХМТУ, Бургаският университет „Асен Златаров”, Тракийският университет, Академията за музикално и танцово изкуство, Висшето строително училище „Любен Каравелов”, Колежа по телекомуникации и пощи, Лесотехническият университет, предаде БГНЕС.
Сега бюджетната субсидия към университетите е изпълнена на 90% и така държавата си задържа 39 млн. лв. от издръжката на висшите училища в страната.
От синдиката са категорични, че в края на годината трябва да се осигури пълната субсидия на ВУЗ-овете и БАН. В момента изпълнението на бюджетната субсидия на висшите училища и БАН в частта за заплати е 40%, а парите в БАН се изпълняват на 45%, показват данните на синдикатите. Като антикризисна мярка според Вълчева трябва да залегне планиране на 3% бюджетен излишък за образование.
Синдикатът настоява и за промяна на коефициентите за издръжка на един студент при определяне на субсидията за отделните вузове. По думите на Вълчева той е най-висок за медицинските специалности и военните специалности – близо 10%, докато за инженерните е 2,3%.
Синдикатът за висше образование и наука към КНСБ в БАН очаква, че академията на науките ще затвори врати през зимата, каза още Ивайло Златанов от синдиката, цитиран от „Фокус“. Той отбеляза, че в БАН са набелязани около 500 човека, които са в пенсионна възраст. Златанов обясни, че те не могат да бъдат съкратени, защото са натоварени с изпълнението на международните договори, тъй като учени липсват. При евентуално прекъсване на договорите страната ни ще трябва да плаща неустойки. Златанов каза още, че заради недостатъчната субсидия, парите за ток и вода и капиталови разходи, БАН взима от сключените договори. По думите му проблем представлява и заплащането на докторантите и научните сътрудници.
Златанов посочи още, че в БАН като бюджетна субсидия постъпват 95 772 372 лв., от които 1 млн. 600 хил. лв. е за възнаграждение за академици и член-кореспонденти, които пари реално не са за БАН; 1,2 млн. за целеви капиталови разходи, 800 000 за информационен обмен с останалите метеорологични и хидрологични и сеизмологични станции в света. 350 хил. лв. са за възнаграждение на наблюдателите по различните съоръжения в цялата страна, 5 924 хил. са парите за изпълнение на държавните задачи и функции, които изпълнява БАН. Всъщност БАН на практика чисто разполага с 80 млн. 863 хил. лв. за годината, което опровергава твърденията на лидера на ДПС Ахмет Доган, че БАН имала на разположение 150 млн. лв.