Разнопосочна търговия на валутните пазари

Щатският долар се търгуваше разнопосочно спрямо еврото в четвъртък и завърши деня почти без промяна, въпреки опасенията от нарастващите бюджетни дефицити на водещи страни в Еврозоната. Високодоходните австралийски и новозеландски долари отчетоха ръст след силните макро-икономически данни от САЩ, които възобновиха апетита за рискови активи.

Нискодоходната японската йена поевтиня, след като стана ясно, че търговският дефицит на САЩ се е свил през изминалия месец. Същевременно заявките за помощи при безработица в САЩ също регистрираха спад на четириседмична база със 7750 бр. до 473.750 хил. бр. спрямо ревизираните 481.500 хил. бр. за предходния период.
Положителните макро-икономически данни подкрепят тезата, че най-голямата икономика в света продължава да се възстановява и насърчават инвестициите в акции и други относителни рискови активи, които много често са финансирани чрез заеми в японски йени поради ниските им лихвени проценти. Американската валута повиши стойността си спрямо йената с 0.4% до 88.19 йени, като по-рано през деня достигна ниво от 88.45 йени за долар.
Цената на еврото спрямо зелените пари се повиши минимално с 0.1% до 1.4718 долара. Понижаването на кредитния рейтинг на Гърция и негативните перспективи пред развитието на Испания, за които водещите рейтингови агенции Fitch и Standard&Poors алармираха по-рано през седмицата, накараха пазарните участници да бъдат предпазливи и това обяснява слабата търговия на единната валута.
Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка Евалд Новотни заяви, че бюджетните дефицити на Гърция, Ирландия и Испания пораждат безпокойство, но ЕЦБ няма да помогне на държавите с големи бюджетни дефицити, тъй като това не е задължение на централната банка.
Валутите на Австралия и Нова Зеландия бяха най-големите печелившионзи денпри повишаването на апетита за рискови активи. Подкрепа на австралийската валута оказа изказване на Австралийската резервна банка, че търговиите за лихвена разлика са благоприятни за развитието на икономиката на страната и е възможно ново повишение на основния лихвен процент в близко бъдеще. Резервната банка на Нова Зеландия запази основния лихвен процент на 2.5% на редовното си заседание за монетарната политика и заяви в доклада си, че ако темповете на възстановяване от рецесията се запазят ще бъдат премахнати и мерките за стимулиране на икономиката. Австралийският долар добави 1% към стойността си спрямо зелените пари до 0.9171 щатски долара, а новозеландската валута се повиши с 1.3% до 0.7280 щатски долара.
Швейцарският франк остана непроменен след като насвоето заседание Националната банка на Швейцария запази плаващата си лихва без промяна в диапазона от 0.0% до 0.75% със средно ниво на лихвата от 0.25%, каквито бяха и очакванията на пазара.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *