Регулациите на биткойн пазара чукат на вратата, а после?

За изненада или не, биткойнът навлезе в пореден период на силна волатилност. Алтернативното парично средство поевтиня до близо 260 долара за брой в неделя след поредицата новини за проблеми със сигурността и изплащанията при част от борсите по света.

Силната волатилност е една от характерните черти на криптовалутата. Много експерти са на мнение, че това е силен минус, поради възможността именно тя да отдръпне част от пазарното доверие.

Въпреки това неоспорим факт е, че всеки един трейдър е напълно наясно с характеристиките на този пазар. Влагайки доверието си чрез инвестирането на средства в каквото и да е било, всеки човек поема риска и печели или съответно губи от него. Важен е елементът на доброволността.

В този смисъл, основната енигма пред инвеститорите в биткойни в никакъв случай не е това каква ще е цената на актива днес или утре. Целият фокус е насочен към бъдещото поведение на централните банки и регулаторните органи, намесата на които може да съсипе или изгради облика на търговията с криптовалути.

Проблемът е, че една подобна намеса ще бъде осъществена без каквато и да е ответна връзка. Решенията ще бъдат взети на високо ниво от хора, които вероятно никога не са и няма и да имат намерение да използват каквито и да е криптовалути. Ясно е и кой ще е ощетен – отново обикновените потребители, които и към момента са наясно с рисковете на валутата и доброволно инвестират средства в нея, без някой да се налага да ги „просвещава“.

Видимо е, че регулациите на този пазар чукат на вратата – кога и под каква форма ще им я отворим само времето ще покаже. Ако те обаче бъдат осъществени по класическия модел от нищо неподозиращия с каква материя се е захванал бюрократ, бъдещето пред дигиталните парични средства няма да е никак розово.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *