СБ: Крайната бедност намалява рекордно до под 10%

Крайната бедност ще намалее до небивало равнище тази година и ще засегне под 10% от населението на света въпреки изключително тревожните тенденции в Африка.Това се казва в доклад на Световната банка, публикуван вчера и цитиран от Франс прес и БТА.

„Ние можем да се окажем първото поколение в историята, което ще преодолее крайната бедност“, заявява в доклада президентът на банката Джим Йон-ким.Според последните данни от 2012 г. най-бедните хора на планетата са били 902 милиона или 13 на сто от населението на света. Техният дял през 1999 г. е бил 29 процента.

Намаляването на крайната бедност според Ким е резултат отдинамичен икономически растеж, инвестиции в здравеопазването, образованието и социалната защита.

Шефът на Световната банка се надява, че международната общностще преживее нов подем, след като ООН неотдавна прие нови цели за устойчиво развитие и преодоляване на крайната бедност. Но пред изпълнението на тези цели има множество препятствия, се казва в доклада.

За разлика от намаляването на бедността в Източна Азия, предимно в Индия, или в Латинска Америка,крайната бедност се разраства в Африкаюжно от Сахара, където засяга тази година над 35 на сто от населението. В този район живеят половината от най-бедните хора в света.

„Растящата концентрация на бедността в Африка южно от Сахара е изключително тревожна. Този район не успява да следва ритъма на намаляване на бедността в останалата част от света“, се посочва в доклада. Особено тревожно е положението в двете най-засегнати от крайна бедност страни в света -Мадагаскар и Демократична република Конго, където около 80 на сто от населението живее под прага на бедността.

Световната банка не разполага с надеждни данни за бедността в Близкия изток и Северна Африка заради конфликтите и нестабилността, отбелязва АФП.Банката вдига прага на бедността от1,25 на 1,9 долара на ден, съобщи пред журналисти Джим Йон-ким, цитиран от ТАСС.

Годишната среща на Световната банка и на Международния валутен фонд ще се състои идната седмица в перуанската столица Лима.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *