Финансиране на половината от ракетната програма на Северна Корея чрез кибер атаки и крипто кражби

Ан Нойбергер, заместник-съветник по национална сигурност за кибернетичните и нововъзникващите технологии, сподели по време на събитие, организирано от нестопанската организация Special Competitive Studies Project, че федералното правителство на САЩ активно се занимава с разгръщащата се креативност на Северна Корея и нейното хакерство, за да разбере техниките и методите им.

Тя отбеляза, че разузнавателните служби на САЩ работят заедно, за да идентифицират севернокорейски агенти, докато Министерството на финансите проследява откраднатата криптовалута. Разпространението на хакерството и киберпрестъпността изглежда е от решаващо значение за оцеляването на севернокорейския режим.

Администрацията на Байдън отделя значително време и усилия за решаване на този проблем. Тези коментари на Нойбергер идват на фона на нарастващата международна загриженост относно ракетната и ядрената програма на Пхенян.

Миналия месец Министерството на правосъдието повдигна обвинение на севернокорейско лице за сложна схема за пране на пари, включваща служители на американска компания в сектора на криптовалутите, в подкрепа на севернокорейския режим. Разследвания на ООН и частни компании сочат, че севернокорейските хакери са заграбили милиарди долари от крипто банки и компании, осигурявайки важен източник на приходи за режима.

Въпреки че американските официални лица отдавна подозират, че част от тези пари са били насочени към разработването на оръжия от Пхенян, те рядко разкриват конкретни подробности по въпроса. Неотдавнашно разследване на CNN разкри мащабните усилия на севернокорейските хакери да крадат криптовалута и да я превръщат в пари в брой, като по този начин потенциално подпомагат финансирането на оръжейните програми на диктатора Ким Чен Ун.

Севернокорейските кибер дейности редовно се включват в разузнавателните брифинги за висши служители на САЩ, включително за президента Джо Байдън.

Източник: Cryptodnes.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *