Честваме Деня на народните будители

Празникът ще бъде тържествено отбелязан с различни инициативи в цялата страна

Днес е Денят на народните будители. През 1922 година Стоян Омарчевски, тогавашен министър на народното просвещение, внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на народните будители. С Окръжно № 17743 от 28 юли 1922 година 1 ноември, Денят на Св. Иван Рилски (стар стил), е обявен за общонационален празник и неучебен ден. От началото на 30-те години на миналия век Денят на народните будители се отбелязва с тържествен парад на портрети на дейци от Възраждането и училищни знамена.

По повод Денят на народните будители – 1 ноември, Министерството на образованието и науката организира парад на възрожденските портрети и училищните знамена в цялата страна, съобщава пресцентърът на МОН.

В София парадът ще започне в 09.30 часа с полагането на венци пред паметника на „Св. Св. Кирил и Методий“ пред Народната библиотека, след което ученици от Духовната семинария ще поведат шествието с икона на първия народен будител Св. Иван Рилски към Народния театър „Иван Вазов“.

На площада пред Народния театър „Иван Вазов“ архимандрит Сионий, ректор на Духовната семинария „Св. Иван Рилски“, ще запали Огъня на просвещението, който символично ще бъде даден на факлоносци от училищата. Ученици от столичното 54-то СОУ „Св. Иван Рилски“ ще рецитират избрани откъси от стихотворения на Иван Вазов: „Паисий“, „Братя Миладинови“, „Каблешков“, „Караджата“, „Васил Левски“.

Тържественото отбелязване на Деня на народните будители ще продължи с награждаването на учители с ежегодната награда на МОН „Константин Величков“ за принос в развитието на образователното дело (10.45 часа, голяма зала на Народния театър „Иван Вазов“).

След награждаването в чест на пенсионираните учители ще започне представлението на постановката „Хъшове“ по повестта „Немили недраги“ на Иван Вазов с режисьор Александър Морфов. По същото време ще бъдат осветени училищни знамена пред Незнайния войн.

В парада по случай Деня на народните будители ще вземат участие министърът на образованието и науката, министърът на културата, народни представители, учители и ученици от всички столични училища, студенти, ректори на висши училища, представители на Св. Синод и културни дейци.

1 ноември ще бъде отбелязан тържествено в цялата страна освен с парад на възрожденските портрети и училищните знамена и с други интересни инициативи:

В Бургас и Поморие са организирани тържествени шествия и връчване на награди за най-добър директор-мениджър.

В община Варна се организирана традиционна среща-разговор „Три минути откровено за България“ и спектакъл „Българин да се наричам“.

Във Велико Търново освен тържествения парад ще бъде открита и Национална кръгла маса „Денят на народните будители – минало, настояще, бъдеще“; ще се проведе и урок по родолюбие.

В Габрово са организирани спортни празници в училищата.

В Ловеч ще бъде открита изложба, посветена на Деня на будителите.

В Плевен всички желаещи ученици, учители и граждани ще могат безплатно да посетят регионалния исторически музей.

В Русе е организиран парад на възрожденските и училищните знамена, с награда „Русе – 21-ви век“ се отличават изявени ученици.

В Сливен, градът на „Къде си вярна, ти любов народна“ и „Стани, стани, юнак балкански“, 1 ноември ще бъде честван с празнично шествие по бул. „Цар Освободител“ и с отдаване на почит към делото на будители и просветители на българската нация.

В Търговище е организирано посещение на регионалния исторически музей, където има оригинален екземпляр от Рибния буквар.

В Хасково представители на училищния парламент ще навият будилници на централния площад в града.

В Шумен ще бъде положена клетва от младите учители /започнали работа през последните 2 години/. Организиран е спектакъл за пенсионираните през последните 5 години директори и ще бъдат връчени награди – от РИО и от кмета, на изявени учители и ученици.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *