Ще се присъедини ли Швейцария към Европейския съюз?

Наскоро в едно телевизионно интервю Никола Саркози покани Швейцария да влезе в Европейския съюз. Има ли интерес обаче алпийската република да се отзове на щедрата покана на френския президент?
Това пита в свой анализ радио „Дойче Веле“.
На брюкселския площад „Люксембург“, почти в „двора“ на Европейския парламент, на една от сградите се развява швейцарският флаг. Там се намира официалната мисия на Швейцария в Европейския съюз. Независимо от тази непосредствена близост до европейските институции, Швейцария е същевременно далеч от Общността.
Още на проведения на 4-ти март 2001 г.референдум, 77% от швейцарците се обявиха против започването на преговори за присъединяване към Европейския съюз. Макар че официалната молба за членство формално не е оттеглена, вероятността да се сбъдне „мечтата“ на Саркози в близко време е твърде малка.
Намирайки се и без друго в сърцето на Европа, швейцарците едва ли скоро ще заменят своята уникална федерална система с подчинението на Брюксел. Дори нещо повече – по-скоро Европейският съюз би следвало да взаимства швейцарския модел.
Швейцария не се нуждае от „европеизация“, а по-скоро Европейският съюз има нужда от „швейцаризация“. Но да оставим политическата система настрана и да погледнем към икономиката.
Далеч по-напреднала, Швейцария естествено не се сравнява с изостаналите източноевропейски страни. Като база за сравнение би могла да послужи една друга алпийска република – съседна Австрия, която от 1995-та членува в Европейския съюз. За миналата година брутният вътрешен продукт на глава от населението в Швейцария възлиза на 67 000 франка или близо 41 000 евро. В Австрия тази цифра е по-малка – 32 800 евро. Докато безработицата в Швейцария е 3,6%, в Австрия тя е по-висока – 4,4%. Ако от 1992 г.насам цените на стоките за потребление в Австрия са нарастнали с 30%, в Швейцария това повишение е 13%.
Швейцарците са по-напред от другите европейци. По-добрите икономически условия, при които живеят швейцарците, се отразяват и на средната продължителност на живота. В Швейцария тя е над 81 години, докато в Австрия тя възлиза на 79,5 години. Ако за швейцарците Австрия е „витрината“ на Европейския съюз, то там едва ли има нещо, което да ги впечатли.
Един от малкото показатели, по които Австрия превъзхожда Швейцария, е икономическият растеж. Но с висок растеж обикновено могат да се похвалят страни, които тръгват от по-ниска изходна база.
И така, вероятно швейцарците няма скоро да се отзоват на поканата на френския президент Никoла Саркози. Европейският съюз още не етака привлекателен за Швейцария, както Швейцария е привлекателна за Европейския съюз.
Източник: news.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *