1 млрд. евро за високоскоростен интернет в селските райони

Европейската комисия предложи в плана на Европейския съюз за стимулиране на икономиката да бъдат предвидени 1 млрд. евро за изграждане на високоскоростни интернет мрежи в селските райони на съюза, се казва в доклад на SN Telecommunications. Средствата ще бъдат отпуснати чрез фонда на ЕС за развитие на селските райони на места, които представляват „бели петна“ в картата на широколентовия интернет в Европа.

От комисията заявиха, че предвидените инвестиции са добър начин за употреба на средствата от стимулационния пакет на съюза, тъй като те ще окажат позитивно въздействие върху икономическото и териториалното развитие.

През декември 2007 г. високоскоростният интернет е бил достъпен за 93% от населението на ЕС. Основните празнини се наблюдават в селските райони, където около 30% от населението нямат достъп до подобна услуга.

Сред териториите, към който трябва да бъдат насочени средствата, са някой селски райони на България и Румъния, където липсват дори традиционните телекомуникационни мрежи, се казва в доклада.Средства ще се заделят също така за региони, където географските условия правят достъпа до високоскоростен интернет по-труден, като например някои райони на Гърция, Полша и Словакия. В развитите страни също има територии, където достъпа до широколентов интернет се затруднява от особеностите на географското разположение или от голямата отдалеченост на даденото населено място от големи градове.

Средствата, предвидени в предложението на ЕК, ще бъдат разпределени чрез съществуващи програми на съюза за подпомагане на селските райони.Няма да има нужда от създаване на нови фондове и програми, но вече съществуващите трябва да бъдат леко модифицирани, за да отговорят на специфичните изисквания на предвидените инвестиции, се казва в доклада.Комисията посъветва страните членки да направят необходимите промени до 30 юни, за да може средствата да бъдат одобрени и отпуснати до края на годината.

Програмата предвижда подкрепа на различни видове проекти – създаване на инфраструктура за прокарване на високоскоростен интернет, безжичен интернет и сателитни технологии, както и комбинации между различните възможности.
Източник:Evropa.dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *