12 бизнесмени движат икономиката на света

B списъка на „Форбс“ за 2013 г. на най-влиятелните в света има всякакви хора – политици, общественици, милиардери, изпълнителни директори и бюрократи. 12 от общо 72-те имена, подбрани от“Форбс“,са на предприемачи. Те формират една още по-елитна подкласация на основатели на компании и предприемачи, които със своите идеи и бизнес на практика движат икономиката на света и освен това променят живота на хората.

Списъкът на най-влиятелните бизнесмени в света се характеризира от 3 неща – те са само мъже, работят главно в САЩ с бизнес предимно в IT индустрията=

Нещо, което свързва и 12-те обаче, е че всеки от тях е изградил своя бизнес от нулата и вече използва своето влияние и пари, за да прави две неща – участва в благотворителни каузи и се опитва да разреши проблеми на глобалното развитие на човечеството. Затова и основен критерий за тази класация е не личното богатство на бизнесмените, а как те променят икономическото и социалното развите по света с бизнес и благотворителност.

Не е изненадващо, че номер едно в този списък е основателят на „Майкрософт“ Бил Гейтс, който продължава да бъде най-богатият човек на света, като държи това място от 1994 г. насам. Гейтс в момента е председател на борда на директорите на корпорацията и има състояние в размер на 72 млрд. долара. През последните години шефът на софтуеърния гигант постави много високи стандарти в световните усилия за изкореняване на цяла група от различни болести от детски паралич до ХИВ. Благодарение на влиятелните си връзки с милиардери съмишленици като мексиканеца Карлос Слим и Майкъл Блумбърг, Фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“ успяха да съберат дарения на стойност 335 милиона долара досега, отбелязва „Форбс“.

Втора позиция в списъка на най-влиятелните предприемачи си поделят създателите на „Гугъл“ – Лари Пейдж (състояние 24,9 млрд. долара) и Сергей Брин (24,2 млрд. долара). Лари Пейдж, който е и изпълнителен директор на най- престижната компания в Силиконовата долина, дава огромни суми пари за изследвания и нови технорешения.

През септември той обяви новата инвестиция на „Гугъл“ в „Калико“ – компания, създадена, за да се справя с предизвикателствата на болести, характерни за възрастните хора.

Сергей Брин пък отговаря за Google X, подразделение на компанията, което непрекъснато демонстрира на света нови изобретения в областта на технологиите като кола без шофьор и очилата на „Гугъл“, на които е монтиран преносим компютър. По-рано тази година той и съпругата му Ан Войжицки, с която от скоро са разделени, дариха 52 милиона долара на фондацията „Майкъл Джей Фокс“ за борба с болестта на Паркинсон.

Трети в класацията е основателят и главен изпълнителен директор на „Фейсбук“ Марк Зукърбърг (19 млрд. долара). На 29 години Зукърбърг е най-младият предприемач, който влиза в престижния световен списък. Той увеличи многократно влиянието си, като започна кампания да реформа в областта на имиграцията в САЩ и за технологично образование. Миналата година Зукърбърг дари акции за 10 милиона долара на компанията му на фондацията на обществено развитие на Силиконовата долина.

На четвърто място в престижната класация е поставен доскорошният кмет на Ню Йорк и собственик на една от най-влиятелните информационни агенции в света Майкъл Блумбърг, със състояния 31 млрд. долара. Пети е генералният директор на Softbank – японецът Масайоши Сон (9,1 млрд. долара), следван от американския изобретател и бизнесмен Елън Мъск (6,7 млрд. долара), който е и главен изпълнителен директор на компанията „Спейс експлорейшън текнолоджис“.

Седмата позиция е за тайванския бизнесмен Тери Гоу – генерален директор на компанията Foxconn, която произвежда продукти за Apple и друи ИТ брандове. Състоянието на Гоу се оценява на 4,8 млрд. долара. Осми е шефът на софтуерния гигант „Оракъл“ – американецът Лари Елисън (41 млрд. долара).

В челната десетка попадат още мениджърът на най-голямата китайска търсачка „Байду“, (наричана китайския „Гугъл“ – Робин Ли (11,1 млрд. долара) и шефът на „Данготе груп“ в Нигерия – Алико Данготе (16,1 млрд. долара).

Последните две места в класацията – 11-то и 12-то, заемат съоснователят и крупен инвеститор в едни от най-печелившите IT проекти – LinkenIn, Facebook и PayPal – Рид Хофман (4,4 млрд. долара) и основателят на първия в Африка мобилен оператор Ceitel – Мохамед Ибрахим ( 1,1 млрд. долара).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *