30% по-малко чуждестранни инвестиции

С около 30% са по-малко преките чуждестранни инвестиции у нас за януари 2009 г. спрямо същия месец на миналата година. Първоначалните, макар и предварителни данни, дават основание през тази година да се очаква спад с около 20-30% на инвестициите във всички отрасли. Това съобщи изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стоян Сталев по време на конференция за българската конкурентноспособност в условията на криза.
Инвестициите у нас за миналата година по първоначални данни са 6,163 млрд. евро, което е сравнимо с нивото от 2006 г., когато са били 6,158 млрд. евро. Рекордът обаче засега държи 2007 г., когато страната ни е привлякла 8,488 млрд. евро чужди капитали. Данните за 2007 г. са ревизирани над първоначалните с над 1,5 млрд. Корекция в посока нагоре, макар и в по-малки размери, може да се очаква и за тези за 2008 г., посочи Сталев.
Инвеститор №1 в България остава Австрия с 5,427 млрд. евро, или 16% от всички инвестиции в страната. Втора е Холандия с 3,949 млрд. евро, следвана от Гърция, Великобритания и Германия. Прави впечатление, че Австрия е водещ инвеститор и в съседна Румъния. Петото място на Германия пък не съответства на позицията й на най-големия търговски партньор на страната ни, има потенциал за навлизане на още нейни капитали, посочи Сталев.
Секторът с най-много привлечени чужди инвестиции са недвижимите имоти, където са 22% от вложенията, или 7,409 млрд. евро. Следват финансите и производството с по 19% от инвестициите.
Шанс за обхващането на повече проекти дават намалените двойно инвестиционни прагове за проекти. За клас А сумата вече е 16 млн. евро, а за клас Б – 8 млн. евро. Има допълнителни преференции ако инвестицията е в община с висока безработица. Обсъжда се и друго законово изменение, което ще позволи директни субсидии към инвеститори при по-важни инвестиционни обекти, посочи Стоян Сталев.
Чуждите инвеститори търсят у нас сигурност, стабилност и предсказуемост, каквато през последните 20 години българските правителства не са успели да осигурят, посочи по време на конференцията Бойко Димитрачков, член на Управителния съвет на Е.ОН България ЕАД. Като друг проблем той открои състоянието на работната ръка – докато преди години тя е била висококвалифицирана и евтина, в последните години вече е недостатъчна, недобре подготвена, бързо застаряваща и скъпо платена спрямо други държави. Димитрачков дефинира три неотложни мерки, които държавата трябва да предприеме в условията на криза: възстановяване на нормалните отношения с ЕС, формулирането на открита и честна позиция по отношение на кризата в страната, и революционна реформа на образователната система в посока на обвързването й с нуждите на бизнеса и икономиката.
Според Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара, водещите задачи по време на кризата са гарантиране на стабилност като фактор за инвеститорите, избягване на проекти с недоказана ефективност, и осигуряване на равнопоставеност при обслужване на българските и чуждестранните инвеститори.

insurance.bg
финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *