30-40 млрд. лева могат да променят облика на България

България е на кръстопът и Бюджет 2014 е решаващ за това дали ще изберем пътя за доунищожаване на страната, или този на заслужено развитие и благоденствие. Този казус е толкова критичен, колкото никога до сега и за съжаление вървим към тотална гибел. Има какво да се направи, за да сменим посоката на движение. Пътя, който избираме, е този на пропастта, а има друг, който също е пред нас и той е този на заслуженото, изстраданото и заработено благоденствие.

По една или друга причина българския народ е подложен на тежко, бавно и сигурно унищожение през последните 23 години. Половината, и то по-добрата част на активно работещото население е в чужбина, пенсионерите търпят беззащитно, смирено и отчаяно прехода, като са оставени да умират в нищета. Младите нямат никакво доверие в нашата държава и търсят основно начини да напуснат България.

Доверието и уважението на хората към политици, икономисти и общественици е критично ниско в момента. Ако някой си направи труда да направи проучване ще разбере, че над 60% от хората не могат да изредят имената на повече от трима действащи министри. 70% от хората не могат да дадат имената на повече от 10 активни народни представители, а над 90% не вярват на никой, както и не уважават никоя институция.

Тези, които ни хранят в момента, инвеститор №1, и вкарват по 800 млн. евро годишно в България са нашите мили родни емигранти. Те са изгонени от нагли политически маневри, липса на шанс и от необходимост да изхранват своите родители и деца, както и да запазят своите имоти. Повечето, ако не всички отиват навън с идеята, че ще се върнат някога, в по-добри времена и с пари. Факта за момента е, че тези хора ги няма, и остатъка в България си правят каквото искат с техните жени, домове и деца.

Бюджет 2014 има неща от типа „Предвижда се за образование да бъдат отпуснати допълнително 100 млн. лв., oт 1-ви юли догодина всички пенсии ще бъдат увеличени по швейцарското правило с 3%. В проекта е заложено още минималната пенсия да стане 155 лева от средата на годината, а максималната пенсия – 840 лв. Социалната пенсия за старост ще нарасне от 110 на 113 лв., а средният размер на пенсията на един пенсионер през 2014 г. ще бъде с 14 лв. по-висок спрямо тази година или 307 лв.“.

С две думи пак глад и мизерия, но с опит за потушаване на недоволство с трохи. Не става вече! Това няма да проработи, не и този път. Народът е уморен от страх, мизерия и лъжи. Няма вече сетива, с които да възприеме каквато и да форма на залъгване. Трябва вече нашата политическа класа да се напъне и свърши малко работа.

За следващата година просто трябва да осигурят само едни 30-40 милиарда лева, които да се внедрят в икономиката. Това обаче няма да са просто изразходване на пари, защото следва да се вложат там където ще се мултиплицират многократно. Добрата новина е, че не им трябва дори да мислят какво да правят с парите, защото е много просто. Парите трябва да се влеят в потребление, за да се разпъне този показател на брутния вътрешен продукт ударно. Най-лесният начин е да отидат за пенсии и заплати в държавния сектор, както и за култура и образование. Един пенсионер, който има в джоба си 30 лева, ще ги пази, но ако му дойдат неочаквано 1 000 лева, ще похарчи освен новите пари и тези, които са му останали. Това е чисто и просто психология. Освен това, тези пари ще бъдат абсорбирани почти на 100% във вътрешното потребление. Това е така, защото един пенсионер или държавен чиновник ще си купи кашкавал, сирене, телевизор или пералня, но едва ли изнесе парите на влог в Швейцария. Същото ще се случи, ако парите влезнат в култура и образование, защото там ямите наистина са много дълбоки.

Наливането на 30-40 милиарда лева ще доведе до рязко нарастване на потреблението, което е основен двигател за развитие на бизнеса и създаване на производство. Най-важния мотив за всички чужди инвеститори да дойдат в България е наличието на вътрешно потребление. По-важно е от всичко останало, което изтъкваме като необходими фактори за инвестиции като добра съдебна система, примамливи данъчни ставки и наличие на евтина работна ръка. Другото, най-важно нещо, което ще последва, е връщането на нашите емигранти. Толкова са притиснати повечето от променените обстоятелства на Запад, че ако някой направи проучване ще разбере: ако успеем да осигурим доход на тези хора от 1500-2000 лева на месеца ще си дойдат поне половината или близо 1 000 000 души. Една от причините е, че повечето от тях имат жилища в България и няма да им се налага да изплащат непосилни ипотеки в развитите държави, колкото и да печелят там. Освен това, както съм описал в друга моя публикация за българските емигранти, с прибирането си в България тези 1 000 000 души ще донесат 25 милиарда евро в България мигновено.

30-40 милиарда могат да променят облика на България. Новият елит ще бъде силен, богат и образован. Ще лъснем фасадата, ще имаме и по-лачени понятия като това да сменим шуробаджанаците с лобисти. Нашите селски тарикати ще започнем да наричаме предприемчиви и дипломатични бизнесмени. Наистина ще е така, защото ще имаме гилдии на завършилите в Кеймбридж, които ще окупират например финансовата сфера. Френските възпитаници пък ще се заемат със земеделие и туризъм. Дошлите от Германия могат да подгонят химичната индустрия и т.н.

Освен всичко ще започне възвръщане на загубеното доверие към политическата система. Това, разбира се, ще започне с отделни личности и експерти в управлението, но постепенно те ще могат да трансферират тези репутационни постижения на своите партии. Бавно, но сигурно ще започнем да запълваме ямата на липса на партийност и доверие.

Остава въпросът, как да осигурят тези 30-40 милиарда лева. Знам, че нямаме способни преговарящи за момента, но нашите представители имат всичко необходимо, за да се справят. Също така е ясно, че е по-лесно да се продават национални интереси за жълти стотинки, но са необходимо други действия в момента. С цената на мизерия, лишения, трагедии и смърт, българския народ е осигурил на нашите преговарящи едни от най-добрите макроикономически показатели за стабилност. Ниска банкова задлъжняемост, малък външен дълг и т.н. С две думи народът е платил най-високата цена за това нашите политици да имат добри докладчета и таблички в папчиците.

В случай че толкова не могат да изкарат някой способен преговарящ, който да отиде в Брюксел да използват познатия на много хора цървулски и байганьовски модел. Могат да въведат нещо като старите ленински съботници от времето на другарите и да пращат цялата държавна администрация в събота да копае на полето, бърка вар и чисти улиците с голи ръце. Заработените пари ще ги дават за събиране на членския внос към Европа, петаче след петаче, като ще кършат мазолестите пръсти с жални погледи и обясняват, че правят всичко възможно да платят на време, но няма и няма. Икономиката трябва да заработи и тогава ще си издължим членския внос, който в момента трябва да се използва за храна и лекарства на бедните. Могат също да носят мед, да канят държавните глави в България на лов, да им лекуват ставите, да ги водят по специални наши лечители и т.н. Каквото искат да правят, но да си свършат работата и да осигурят от Европа за 2014 поне едни 30-40 милиарда лева свободна пара за нашата икономика. Гръцките министри с няколко сиртакита взеха много повече, които дори им ги опростиха.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *