35 лева ни пазят от земетресение
Предлагат задължителна застраховка на имотите на минимална цена
Жилищата задължително да бъдат застраховани за земетресения срещу скромната сума от около 35 лв. годишно. Това предлага работна група от застрахователни експерти, в която участва и изпълнителният директор на „Български имоти“ Румен Гълъбинов. Цената на застраховката да се определя от данъчната оценка на имотите и да се събира от Националната агенция за приходи, предлага Гълъбинов в специален доклад. Идеята е застраховките на домовете срещу земетресения да зависят от сеизмичността на района, в който се намират, както и от конструкцията на сградите. Това ще бъде обсъдено на специален семинар от 18 до 20 април във Велико Търново с участието на застрахователи, депутати и кметове.
–––––––––––––––––––––––––––
България е активна земетръсна зона. В страната е било най-силното земетресение в Европа за ХХ век. През последните години имаше и много наводнения. Въпреки това хората масово не застраховат имотите си срещу природни бедствия, а разчитат държавата да покрие щетите от природните стихии. Тази седмица застрахователи, депутати и кметове ще дискутират дали да се въведе задължителна застраховка на имотите срещу земетресение.Задължителната застраховка на жилищата срещу земетресение да бъде под 0,1% от данъчната оценка на имотите, се предлага в доклада на Гълъбинов, който ще бъде представен във Велико Търново. Така цената на застраховката ще бъде приемлива за обществеността. Средната данъчна оценка на апартаментите в градовете на страната е 350 лв. на кв. м. Така за жилище от 100 кв.м застраховката ще струва 35 лв. за година. Данъчната оценка на жилищата в селата е много по-малка – средно по 100 лв. на кв.м. Така селските къщи ще бъдат застраховани срещу по-малко от 10 лв. годишно. Разбира се, за големите апартаменти в центъра на София с данъчни оценки по 50-100 хил. лв. цената на застраховката ще стига 50-100 лв.
В България стават много природни бедствия като наводнения, свлачища, бури и пожари. Но най-опасни за хората и икономиката на страната са земетресенията. В същото време минимален брой жилища са застраховани срещу природни бедствия. Срещу земетресения са застраховани около 2% от имотите на домакинствата в България. Ако силно земетресение удари София, последствията за населението биха били опустошителни, сравними със скорошните земетресения в Турция през 1999 г. Хората очакват държавата да покрие щетите, ако се случи наводнение или земетресение. Но истината е, че държавата не може да извади от бюджета пари, за да покрие щетите от голямо природно бедствие. Затова от бранша предлагат да се въведе задължителна застраховка срещу земетресения. През следващите 5 години щетите, които тя покрива, може да бъдат разширени и с наводнения и свлачища.
Стефан Кючуков