5 риска за бъдещите акционери в Alibaba

Първичното публично предлагане (IPO) на Alibaba вече чука на вратата, а инвеститорският интерес е огромен. Желаещите да закупят акции на китайската интернет компания обаче трябва да са наясно с някои рискове, пише CNN.

1. Собственост. Необичайната корпоративна структура на Alibaba позволява на партньорите ѝ да контролират борда на директорите, оставяйки обикновените акционери с много малко влияние при вземането на решения.

Хонконг не прие този тип структура и затова Alibaba се обърна към Нюйоркската борса, където регулаторите отдавна престанаха да изискват тежката дума да се пада на акционерите.

Целта на това е контролът върху компанията да остане в ръцете на съоснователя Джак Ма и партньорите му. За някои инвеститори това не е проблем, но за други може и да не мислят така.

2. Фалшификати. Alibaba работи усърдно за премахването на фалшивите стоки от виртуалните си платформи в месеците, предхождащи IPO-то.

Експертите в областта и директорите в компанията обаче посочват, че имитациите все още са широкоразпространени в мрежата на Alibaba и настояват компанията да положи повече усилия за справянето с нелоялните търговци. Някои марки отчитат, че до 80% от продуктите им в уебсайта на Alibaba Taobao са фалшификати.

3. Съдружници. Alibaba не притежава или контролира напълно някои основни елементи от своята онлайн екосистема.

Компанията притежава само 48% от China Smart Logistics например, която обработва по-голямата част от пратките ѝ. От особено безпокойство е връзката на Alibaba със Small and Micro Financial Services Company, която управлява извършителя на плащания Alipay.

Джак Ма притежава дял в компанията и има сключено споразумение за подялба на печалбата между компаниите, но Small and Micro Financial Services Company е по-скоро корпоративен братовчед на Alibaba. Това от своя страна би могло да доведе до конфликт на интереси и не е ясно дали Ма ще подкрепи Alibaba или компанията, която извършва 78% от трансакциите ѝ, в евентуален конфликт между двете.

4. Дисциплина. Alibaba бръкна надълбоко в кесията си в месеците, прехождащи излизането си на борсата, инвестирайки обилно в редица технологични и развлекателни бизнеси.

Много от тези инвестиции бяха оправдани, тъй като Alibaba се конкурира с други китайски технологични компании в изваждането на позитиви от нарастващия интернет трафик в страната.

Освен това обаче Alibaba похарчи близо 200 млн. долара за 50-процентен дял във футболния отбор Guangzhou Evergrande, което е интересен избор за компания в интернет търговията. Инвеститорите със сигурност ще искат по-строга дисциплина.

5. Какво ще бъде реално закупено от инвеститорите? Когато инвеститорите участват в IPO-то на Alibaba, те всъщност купуват акции на дружество, наречено Alibaba Group Holding Limited, базирано на Кайманите.

То обаче не притежава Alibaba. Вместо това основателите ѝ Джак Ма и Симон Сие притежават по-голямата част от Alibaba, според китайското законодателство. Те просто имат сключен договор за прехвърляне на печалбата към дружеството на Кайманите.

Договорката се нарича variable interest entity (VIE) (лице с променливо участие) и е нужна за заобикаляне на строгите инвестиционни правила в Китай. Инвеститорите обаче трябва да внимават за тази структура, особено след като китайският съд не се е произнесъл еднозначно относно законосъобразността на договорката.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *