50% от българите не знаят цената на кредита

Съвместно с фондация „Инициатива за финансова грамотност“ започва работа интернет сайт – semeinifinansi.bg , който предлага информация за личния бюджет, финанси и финансова сигурност. Съдържанието е представено по интерактивен начин като предлага няколко калкулатора за личен бюджет, както и възможност за консултации с финансови експерти.

В рамките на секунда може да разберете колко средства ще похарчите за цигари в следващите пет години, ако въведете в калкулатора цената на кутия цигари както и брой на изпушените дневно цигари. Така при покупка на пакет цигари от 5.20 лв и, ако правите това веднъж на ден, то в следващите пет години ще похарчите 10 хиляди лева. При цена от 4.70 лв. за кутия този навик ще ви струва малко над 7 хиляди лева за следващите пет години.

Има опция да се изчисли и бюджета за образованието на децата ви – от таксите за детска градина, покупка на пособия за училище, до таксите за университет.

Едва ¼ от българите смятат, че имат добри познания в сферата на финансите и инвестициите, а 49 % желаят да научат повече за това как да управляват и инвестират парите си. Това показват резултатите от проучване, проведено от GfK България по поръчка на компанията за потребителски кредити «Провидент Файненшъл България“.
Проучването е проведено в периода 12 – 23 юни 2014 г. сред 700 души, на възраст между 18 и 65 години, и е национално представително по пол, възраст и регион. Това е първото национално представително изследване за финансова грамотност, проведено през 2014 г. в България, както и първото подобно в страната през последните няколко години.

Информация за основни финансови параметри

Почти 50% от българите не знаят кои са основните индикатори за цената на кредита, като 28 % никога не са теглили кредит, показва още проучването. 66 % от участниците твърдят, че предпочитат фиксиран лихвен процент, но едва половината от всички респонденти знаят правилната му дефиниция.
Освен това, всеки трети от респондентите е посочил, че не знае какво означава ГПР, а 31 % от тях са дали погрешно определение за индикатора. Въпреки това, заедно с лихвения процент, ГПР е един от основните критерии, които потребителите вземат предвид преди да теглят кредит.
Проучването показва още, че за 73 % от българите най-важно е да разполагат с повече информация за финансовите си права, докато 66 % смятат за най-важно да знаят към кого да се обърнат, когато имат проблем с финансова институция.
“Главно хора на възраст 25 – 45 години, живеещи в София и регионалните градове, проявяват желание да научат и разберат повече за това как да управляват личните си финанси, как да пестят и инвестират и как да заделят за пенсия. Според проучването, младежите на възраст 18 – 24 г. притежават най-малко опит в управлението на личните си финанси и проявяват интерес към темата за повишаване на финансовото си образование”, каза Мирослава Георгиева, Мениджър Дивизия „Consumer Experience“ от GfK България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *