63 на сто от българите живеят на кредит

63% от българите живеят назаем и имат потребителски кредити. Хората у нас теглят кредити най-често за да покрият разходите по ремонт на дома си и за обзавеждане, показват данните от проучване на финансовия портал „Моите пари“. 17 на сто пък са имали нужда от финансова помощ, за да покриват ежедневните си разходи. 11 % ползват средствата за покупка на недвижим имот и 10% – за покупка на автомобил.
Почти 1/5 от кредитите са над 24 хил. лева
това е и най-често вземаният заем. В случаите, когато се тегли втори кредит, той обикновено е по-малък, предимно около 3000 лв. Една трета от хората с дългове към трезорите връщат месечно между 150 и 200 лв. Тези, които на месец плащат между 50 и 100 лв. или между 250 и 300 лв. са по равно – по 19%.
Според проучването 58 на сто от анкетираните са лоялни клиенти и нямат забавяния по плащанията на своите кредити. При избора на банка, най-често се предпочита тази, в която се превеждат заплатите. Много по-малко потребители обаче обръщат внимание на годишния процент на разходите (ГПР) по заема, в който се включват освен договорената лихва и дължимите такси и комисионни към банките, като такса за разглеждане на документи, комисионни за обработка, годишни или месечни такси и др. При избор на оферта ГПР по кредита е поставен едва на трето място като показател, а преди него се нарежда и годишният лихвен процент. Общо 39 % от анкетираните имат кредит с ГПР между 10 и 15 на сто, отчитат анализаторите. Все още обаче има хора – около 5 на сто, които не знаят какви са реалните разходи по кредита им.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *