8 стъпки за създаване на личен бюджет

Точно както при диетите, създаването на бюджет е свързано с лишения и съкращаване на разходите, пише USNews. Въпреки това създаването и поддържането на бюджет не трябва да бъде болезнен процес. Ако започнем да мислим за бюджета като за начин да си създадем по-добра среда, използвайки личните си ресурси, ще ни бъде много по-лесно.

Освен поддържането на положителна нагласа, има и осем насоки, които да ви помогнат при успешното изграждане и управление на бюджета.

1. Направете го прост. Бюджетът може да бъде чудесен инструмент за управление на финансите, но може и бързо да стане непреодолим, ако е прекалено детайлизиран или идеалистичен. Има неща, които вероятно ще жертвате при правенето на бюджета, но е много важно да бъдете реалисти и да разбирате своите собствени навици. Ако имате проблем в рамките на бюджета като хранене навън или пазаруване, вместо да се фокусирате върху всичко и да бъдете твърде сурови със себе си, изберете една област. Най-трудната част на бюджета е да се придържате към него, така че колкото по-лесно можете да се справите, толкова по-добре.

2. Определете срок. Създайте вашия бюджет за период от време, който е достатъчно дълъг, за да видите резултатите. Специалисти казват, че една година е добър период от време. При правенето на бюджет месец за месец може да окажат влияние всекидневните разходи и сметки, но бюджетът на годишна база може да ви помогне да планирате по-големи разходи и разходи, които са по-редки като данъци върху доходите или ваканции.

3. Направете фонд за спешни нужди в бюджета си. Фондът за спешни нужди трябва да бъде съществен компонент на всеки бюджет. Той може да ви помогне да финансирате неочаквани разходи като медицински сметки, така че в него не трябва да включвате доходи за сметка на други области. Когато направите това, ще ви е много по-лесно да управлявате бюджета, ако се появят големи разходи.

4. Не се тревожете за намирането на перфектния метод за съхраняване на документацията. Както има много начини да създадете бюджет, има и много начини да го следвате. Дали ще направите бюджет онлайн или ще направите бюджета на хартия, придържайте се към това, което работи най-добре за вас. Уверете се, че сте подходили по начин, по който ще се чувствате удобно.

5. Уверете се, че всеки човек, включен в бюджета, е равноправен с другите. Независимо дали става въпрос за вашия съпруг, партньор или съквартирант, комуникацията относно установяването на финансов план е от решаващо значение. Ако има двама души наистина са разединени по отношение на подхода си към парите, това наистина може да се окаже проблем в дългосрочен план. Трябва да сте наясно с отношението на другия човек към парите и да осъзнавате, че собственият ви план не е универсален. Всеки трябва да е на едно и също мнение с вас и да следвате едни и същи цели за бюджета, за да бъде той успешен.

Бъдете отворени с хората около вас относно вашия бюджет. Това може да ви помогне да си създадете система за подкрепа, докато работите, за да получите финансите си. Разговорите с приятели наистина помагат, когато бюджетът ви е строг.

6. Правете корекции в течение на времето. Ако в течение на времето резултатите от бюджета не отговарят на вашите очаквания или финансови нужди, можете да приемете, че планът е грешен. Въпреки това е най-вероятно просто да не сте открили някои проблемни области. Ако например мислите, че харчите 12% от семейния бюджет за каквото искате и откриете след два месеца, че цифрата е по-близка д 28%, значи нещо не е наред там.

7. Опитайте се да прибавите пари вместо само да съкращавате разходи. Да се следва бюджета обикновено означава да се съкратят разходи от някои важни области или да се премахнат напълно някои разходи. Ако обаче намалявате количеството пари, които харчите, потърсете начини да увеличите парите, които получавате. Потърсете си работа на непълно работно време или продайте нещо, което само стои в гардероба и заема място. Хората са склонни да мислят само за едната страна на уравнението по отношение на запазването на бюджета, но има и друга страна, която също може да повлияе, независимо дали временно или постоянно.

8. Не си създавайте нагласа за провал. Да направиш саможертва е част от управлението на разходите, но ако си поставите ограниченията твърде високо и твърде скоро, ще е по-малко вероятно да следвате вашия бюджет в дългосрочен план. Никой не иска да се придържаме към бюджет, който изключва всичко забавно в живота ни. Ако продължително време не успеете да влезете в рамките на бюджета, тогава ще бъдете обезкуражени и няма да искате да го правите повече.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *